19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Ocena: 0
286

27 stycznia przypada uchwalony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jego warszawskie obchody z udziałem władz państwowych i władz miasta odbyły się w piątek, tradycyjnie przed Pomnikiem Bohaterów Getta.

fot. PAP/Tomasz Gzell

Dzień 27 stycznia został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r. jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, tego dnia 27 stycznia 1945 wyzwolono bowiem obóz Auschwitz-Birkenau. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Warszawa uczciła ten dzień jak co roku przed Pomnikiem Bohaterów Getta. W obchodach zorganizowanych przez Fundację Shalom wzięli udział przedstawiciele władz państwowych oraz władz miasta.

Uroczystość rozpoczęło odczytanie przez wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego listu od marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Pamięć o Zagładzie nie może odejść wraz z ostatnimi świadkami. Holokaust stanowi przestrogę do czego może prowadzić banalizacja zła, zgoda na nienawiść

– napisał marszałek Sejmu.

Do zebranych zwróciła się też Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Senatu.

Naziści mogli przejść do eksterminacji Żydów tylko dlatego, że tak niewielu się sprzeciwiało; że tak wielu stało z boku. Pamiętajmy o 11. przykazaniu: „Nigdy nie być obojętnym

- podkreśliła.

Głos zabrała ponadto wiceambasador Izraela, Shani Tayar.

Po co nam dziś to święto? Bo ta pamięć nie może być indywidualna. Musimy o tym pamiętać razem. Masakra 7 października i wojna, która się tego dnia rozpoczęła uświadamia nam, że zawołanie „Nigdy więcej wojny” jest wciąż aktualne

- powiedziała.

Odczytano także list prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który przypomniał, że Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz przez Armię Czerwoną. Dziś ta sama rosyjska armia dokonuje zbrodni w ukraińskich wsiach i miastach.

Czy świat stał się głuchy na nasz krzyk: „Nigdy więcej wojny”? Wołajmy więc z Warszawy w tym szczególnym dniu jeszcze głośniej: „Nigdy więcej wojen!” (...), by w przyszłości w żadnym mieście nie musiał jeździć żaden pusty tramwaj upamiętniający tragedie jakiegokolwiek narodu

– napisał prezydent Warszawy.

Na zakończenie uroczystości Adrianna Dorociak, aktorka Teatru Żydowskiego, odśpiewała pieśń „Warszawo ma”. Potem odbyła się modlitwa ekumeniczna i składanie wieńców pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

Jak co roku 27 stycznia na ulice Warszawy wyjechał oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach.

Organizatorzy stołecznych obchodów zapraszają wszystkie warszawianki i warszawiaków do włączenia się w upamiętnienie Ofiar Holokaustu w sobotę o godz. 18.00 poprzez zapalenie świecy w oknie.

um.warszawa.pl, KAI/lk

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lipca

Czwartek, XV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera
Przyjdźcie do Mnie wszyscy,
którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 28-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter