24 kwietnia
wtorek
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dom życia, fort nadziei

Ocena: 4.6
334

Ksiądz Marceli Godlewski szykował się już do emerytury, gdy wybuchła II wojna światowa. Miał opinię antysemity, tymczasem on właśnie poprowadził parafię na terenie getta i uratował tysiąc, dwa, może nawet trzy tysiące Żydów

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Został uhonorowany pośmiertnie izraelskim medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a teraz warszawski kościół Wszystkich Świętych, którego był proboszczem, jako pierwszy w Polsce i jeden z trzystu na świecie został uhonorowany tytułem „House of Life” przez międzynarodową Fundację Wallenberga.

Ksiądz Godlewski razem z wikariuszem ks. Antonim Czarneckim zorganizowali przy parafii kuchnię społeczną i noclegi na plebanii. Mieszkańcy tego miejsca nazywali je „oazą getta”, „zakątkiem życzliwości”, „enklawą bezpieczeństwa”. Wśród ocalonych przez proboszcza był prof. Ludwik Hirszfeld, znany lekarz immunolog, który po wojnie wprowadził międzynarodowe oznaczenie grup krwi. W swojej „Historii jednego życia” wspomina, jak ks. Godlewskiego kochali wszyscy – dzieci, młodzi, starcy – i wyrywali go sobie na chwilę rozmowy. Opowiada, jak ks. Czarnecki ze swoim serdecznym usposobieniem działał na nich kojąco.

Rudolf Hermelin – także ocalony przez ks. Godlewskiego – w swoich zapiskach opisuje jego śmiałe i natchnione kazania; ich stałym przesłaniem była miłość człowieka do człowieka. „Baliśmy się o los tego szlachetnego człowieka” – pisał. Ksiądz Czarnecki, wbrew zakazom Niemców, chrzcił Żydów – wielu dzięki temu przeżyło. Gdy ks. Godlewski przeniósł się do Anina, zabrał ze sobą sześcioro żydowskich dzieci – wszystkie przeżyły wojnę.

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 25 (611), 18 czerwca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 czerwca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły