13 kwietnia
sobota
Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmarła Simone Veil, była przewodnicząca PE

Ocena: 0
1321

Simone Veil, francuska polityk, była więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau, pierwsza przewodnicząca demokratycznie wybranego Parlamentu Europejskiego (1979-82) zmarła w piątek w Paryżu; 13 lipca skończyłaby 90 lat – poinformował jej syn Jean Veil.

fot. PAP/EPA/LUCAS DOLEGA

"Moja matka zmarła dzisiejszego ranka (w piątek) w domu. 13 lipca skończyłaby 90 lat" – poinformował agencję AFP Jean Veil.

Simone Veil przez około 40 lat aktywnie uczestniczyła w polityce francuskiej i europejskiej. Zaangażowana w walkę o prawa kobiet, wspólną Europę i o pamięć o ofiarach Holokaustu była jedną z najpopularniejszych Francuzek i francuskich polityków.

W latach 1974-79 jako minister zdrowia w rządzie Valery'ego Giscarda d'Estaing stoczyła batalię o legalizację aborcji we Francji. Wielu Francuzów pamięta ją właśnie jako autorkę ustawy legalizującej w tym kraju aborcję w 1975 roku, zwanej do dziś "ustawą Veil". Przeforsowała ją z determinacją mimo początkowego sprzeciwu większości deputowanych. Sprawując funkcję ministra zdrowia, przyczyniła się także do rozpowszechnienia dostępności środków antykoncepcyjnych.

Veil jest jedną z nielicznych kobiet zasiadających w prestiżowej Akademii Francuskiej, do której przyjęto ją w 2010 roku. Na tradycyjnej szpadzie członka Akademii Veil kazała wyryć z jednej strony dewizę zjednoczonej Europy i inskrypcję "Wolność, Równość, Braterstwo", a z drugiej – swój numer więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Jako 16-latka, w marcu 1944 r., Veil została zatrzymana w Nicei, przewieziona do obozu internowania w Drancy, a następnie deportowana do Auschwitz, gdzie zginęła jej matka. Jej ojciec i brat Jean zostali deportowani na Litwę; Simone już nigdy więcej ich nie zobaczyła.

Swoje dramatyczne przeżycia z młodości opisała w książce "Une vie" ("Życie"), która przed laty stała się we Francji bestsellerem.

Związana przez lata politycznie z centrum, Veil wielokrotnie zasiadała jako minister we francuskich rządach, a w latach 1979-82 została pierwszą przewodniczącą i pierwszą kobietą na czele demokratycznie wybranego Parlamentu Europejskiego.

Choć od lat nie brała już czynnego udziału w życiu politycznym, często zabierała głos publicznie, domagając się np. większego udziału kobiet w instytucjach publicznych.

Plac przed siedzibą PE w Brukseli nazwano imieniem Simone Veil. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 kwietnia

Sobota, II Tydzień wielkanocny
Zmartwychwstał Chrystus, który wszystko stworzył
i zlitował się nad ludźmi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter