23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezentacja książki "Koledzy lekarze. Przemówienia i homilie ks. abp. Henryka Hosera SAC do środowiska medycznego"

Ocena: 0
546

Z okazji 80. rocznicy urodzin i ponad rok po śmierci arcybiskupa Henryka Hosera SAC zaprezentowano książkę „Koledzy lekarze. Przemówienia i homilie ks. abp. Henryka Hosera SAC do środowiska medycznego”. Publikację przygotowała dr Grażyna Rybak.

Fot. Karolina Błażejczyk

Autorka opracowania jest specjalistą pediatrii i prezesem Oddziału Mazowieckiego bł. dr Ewy Noiszewskiej Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Jak podkreśla dr Grażyna Rybak, książka powstała w wyniku pragnienia utrwalenia i rozpowszechnienia nauczania arcybiskupa Henryka Hosera, które kierował do środowiska medycznego.

Po śmierci arcybiskupa Henryka Hosera powstało w moim sercu takie pragnienie, żeby zebrać jego słowa, bo już więcej do nas nie przemówi. Zapisać to wszystko, żebyśmy zapamiętali jego przesłanie o modlitwie, że odświeża nam pamięć, że nie może być chrześcijaninem ten, kto się nie modli; te słowa, w których uczył nas, jak należy się modlić. […] Spróbowałam spisać te nagrania, którymi dysponowałam, pozbierać cały materiał. Mam nadzieję, że ta publikacja będzie służyła nie tylko środowisku medycznemu, ponieważ zgromadzony materiał jest takim zeszytem formacji duchowej chrześcijanina.

Na prezentacji był obecny także pasterz diecezji warszawsko-praskiej, który jest autorem słowa wstępnego do publikacji. Biskup Romuald Kamiński przypomina, że słowa arcybiskupa Henryka Hosera były przepełnione nadzieją:

Słowa Księdza Arcybiskupa były zawsze głęboko ewangeliczne, pełne miłości do człowieka, mądrości w ocenie omawianych kwestii, zawierały wskazanie dróg wyjścia z problemów i napełniały serca słuchaczy nadzieją na przyszłość. Dla wielu były niczym ożywcze tchnienie Ducha Świętego w niełatwej codziennej rzeczywistości. W osobie abpa Henryka Hosera SAC reprezentanci jakże licznych zawodów medycznych odnajdywali przyjaciela głęboko rozumiejącego i współodczuwającego wszystkie ich radości i zmartwienia, a jednocześnie pasterza zatroskanego o ich duchową formację, o znajdywanie ścieżek osobistej świętości poprzez działanie podejmowane na rzecz chorych, starszych i potrzebujących wsparcia.

W przedstawieniu książki uczestniczyli także dr Marek Posobkiewicz oraz ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia. Spotkanie poprowadziła redaktor Irena Świerdzewska z tygodnika „Idziemy”. Książka powstała nakładem Wydawnictwa Sióstr Loretanek.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter