1 marca
piątek
Antoniny, Radoslawa, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jubileusz w Gietrzwałdzie

Ocena: 0
767

W Gietrzwałdzie zakończyły się główne uroczystości 140. rocznicy objawień Matki Bożej i 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Orędzie gietrzwałdzkie, wzywające do modlitwy i przemiany życia, stało się wezwaniem po pokoju i wolności, ale również umocnieniem i pomocą w walce – przypomniał metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Wskazał, że objawiająca się w Gietrzwałdzie Maryja wskazała Polakom i całemu światu drogę do przemiany życia przez modlitwę, zwłaszcza Różańcem.

Homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak. Metropolita gnieźnieński przypomniał, że Gietrzwałd, zgodnie z wolą Matki Bożej, jest miejscem, gdzie pielgrzymowali i pielgrzymują wierni „z bliska i z daleka”. – Nie tylko jednak pielgrzymowali. Brali do ręki różaniec i modlili się o odnowę ducha, o nawrócenie serca, o pojednanie i zgodę, o trzeźwość i wolność od pychy, o wzajemne przebaczenie i w wielu innych intencjach osobistych, rodzinnych i narodowych – wymienił hierarcha, wskazując, że było to wyraźnym życzeniem Maryi, wypowiedzianym w tym miejscu wobec dwóch nastolatek – Justyny Szafryńskiej i Barbary Samulowskiej.

Abp Polak przypomniał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, który 50 lat temu koronował w tym miejscu wizerunek Madonny: „ożywieni tym, czego tutaj wspólnie doświadczyliśmy, poniesiemy na całą polską ziemię chwałę Maryi Gietrzwałdzkiej, ale musimy z tej uroczystości zabrać coś ze sobą”. Prymas wskazał, że tym, czego najbardziej nam dziś potrzeba, jest „siła, która bez gwałtu i przemocy wszystko uspokaja, jednoczy, raduje”.

– Takiej właśnie siły tak bardzo dziś potrzeba! Potrzeba jej w naszym życiu rodzinnym, osobistym i społecznym, siły prawdziwie nas jednoczącej, a przy tym pełnej pokoju. Ona jest tutaj, w Gietrzwałdzie. Jest tutaj od wieków i przez wieki. Jest tutaj dla wszystkich i dla każdego. Tutaj jest siła dla tego, co Polskę stanowi, i w Tobie, i we mnie, i w nas wszystkich razem – stwierdził abp Polak.

Prymas zwrócił także okazję na kontekst objawień maryjnych w Gietrzwałdzie. – Jak wiemy, był to dla naszej ojczyzny czas wielkiej próby. Polski nie było wówczas na mapach Europy i świata. Po upadku powstania styczniowego w 1863 r., naród nasz doświadczał szczególnie bolesnego upokorzenia – mówił.

Wskazał, że zaledwie na kilka lat przed maryjnymi objawieniami w Gietrzwałdzie, na Warmii zakazano we wszystkich szkołach języka polskiego i wyrzucano stąd niepokornych kapłanów i zgromadzenia religijne. – W tych trudnych dniach Bóg nie opuścił swojego ludu. Z ust Niepokalanej padły przecież i te słowa: „Nie smućcie się, bo Ja zawsze będę przy was” – przypomniał abp Polak.

Pozdrowienia dla uczestników uroczystości skierował papież Franciszek. W specjalnym liście Ojciec Święty przekazał pasterskie błogosławieństwo i zachęcił do odczytywania na nowo orędzia Matki Bożej, które jako jedyne Polsce, oficjalnie i uroczyście zostało potwierdzone przez autorytet Stolicy Apostolskiej.

Minister Kancelarii Prezydenta RP odczytał list Andrzeja Dudy. Prezydent zwrócił uwagę, że objawienia maryjne mają szczególne znaczenie dla naszego kraju, nie tylko w religijne, ale także patriotyczne. „Wielka rola przesłania gietrzwałdzkiego została doceniona przez uroczystości koronacyjne w 1967 r. oraz zatwierdzenie objawień przez Stolicę Apostolską” – przypomniał w liście prezydent Duda.

W gietrzwałdzkich wydarzeniach z okazji 140. rocznicy objawień Matki Bożej i 50-lecia koronacji obrazu uczestniczyło kilkunastu biskupów. Do Gietrzwałdu przybył również generał Zakonu Kanoników Regularnych. Mszę Świętą poprzedziła procesja z cudownym wizerunkiem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 marca

Piątek, II Tydzień Wielkiego Postu
Pierwszy Piątek Miesiąca
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 21, 33-43. 45-46
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter