W trzecią niedzielę Adwentu harcerze przekazali Warszawie Betlejemskie Światło Pokoju.
Fot. Facebook/Betlejemskie Światło PokojuBetlejemskie Światło Pokoju to międzynarodowa sztafeta, w ramach której płomień obiega cały świat, niosąc nadzieję. W Polsce Światło trafi m.in. do Prezydenta RP, marszałków obydwu izb i premiera, ale przede wszystkim do ludzi, organizacji i instytucji, które każdego dnia wspierają tworzenie pokoju, oraz do każdego, kto będzie chciał je przyjąć.
Polscy harcerze i harcerki odebrali Betlejemskie Światło Pokoju w niedzielę od słowackich skautów. Uroczyste przekazanie odbyło się podczas porannej Mszy świętej w Katedrze Świętego Marcina w Spiskim Podhradiu.
Światło trafiło najpierw do Zakopanego, gdzie od dwóch dni trwał Betlejemski Zlot Harcerzy. Stamtąd polscy harcerze ruszyli do swoich miejscowości i tym samym rozproszą Światło po całej Polsce. Od 15 grudnia Światło będzie przekazywane jak co roku na świecach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas, które następnie trafiają do wielu środowisk, instytucji i domów, niosąc nadzieję i w symboliczny sposób rozpalając w każdym człowieku chęć działania na rzecz innych.
W niedzielę Światło trafiło także do archidiecezji warszawskiej. Jego przekazanie – poprzedziła ekumeniczna modlitwa o pokój w kościele św. Anny.
Następnie Mszy św. z tej okazji przewodniczył nowy metropolita warszawski abp Adrian Galbas. W homilii wskazał w nawiązaniu do Niedzieli Gaudete („niedzieli radości”), czyli trzeciej niedzieli Adwentu, czym w chrześcijańskim rozumieniu jest radość.
Chrześcijaństwo to radosna, dobra nowina o Chrystusie, naszym Zbawicielu, który jest pośród nas
– mówił i dodawał, że „chrześcijaństwo bez radości nie istnieje, bo jeżeli chrześcijaństwo to Chrystus, a podstawowe przesłanie chrześcijaństwa mówi, że Chrystus jest przy tobie, jest obecny jako Chrystus, któremu na tobie zależy – to jeśli ja to odkrywam i w to wierzę, to moje życie nie może nie być radosne”.
W tym kontekście zachęcał, aby zbliżające się święta Bożego Narodzenia były świętami wypełnionymi radością i nadzieją, a Wigilia tych świąt nie była „męką” czy przykrym obowiązkiem spędzenia czasu z rodziną, nieszczerymi życzeniami, narzekaniem. Owe świąteczne życzenia powinny – tłumaczył – zawierać jak najwięcej takich słów jak „dziękuję” i to za konkretne chwile i sprawy, a jak najmniej wytykania bliskim złych uczynków w mijającym roku.
W najbliższych dniach warszawscy harcerze przekażą Betlejemskie Światło Pokoju m.in. do najważniejszych instytucji w państwie, do redakcji mediów i wielu innych środowisk.
W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło swoją podróż po świecie z Christkindl w Górnej Austrii, partnerskiego miasta Betlejem, ponieważ z powodu napięć na Bliskim Wschodzie niemożliwe było przywiezienie płomienia bezpośrednio z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem. Mimo to tradycja przekazywania Światła, zapoczątkowana w 1986 roku, jest kontynuowana. Światło, które zapalił w Grocie Narodzenia 12-letni Pillar Jarayseh w 2023 roku, było przechowywane przez austriackich skautów cały rok – aż do teraz, gdy w kościele pielgrzymkowym Christkindl 9-letni Matthias Secklehner przejął Światło. Płomień zapalony w grocie przemierza za sprawą skautów z całego świata długą drogę, by poprzez kraje i kontynenty dotrzeć m.in. do Polski.
W tym roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju towarzyszy hasło „Kochaj Czynem”, które zachęca do wyrażania miłości poprzez konkretne działania, zarówno w codziennych drobnych gestach, jak i w sytuacjach kryzysowych. Podkreśla wagę aktywnej troski, solidarności i służby drugiemu człowiekowi, inspirując do budowania świata opartego na wsparciu i zrozumieniu.