Antoni Gościmski urodził się 3 kwietnia 1912 roku w Kobylnicach. Był synem Zygmunta Gościmskiego i Marii z domu Plucińskiej. Po ukończeniu gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu podjął studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego, gdzie otrzymał tytuł magistra prawa cywilnego. Tytuł doktora prawa kanonicznego otrzymał po wojnie, na Akademii Teologii Katolickiej.
W czasie wojny walczył w kampanii wrześniowej i Powstaniu Warszawskim, był więźniem niemieckiego obozu pracy w Wanne-Eickel. Na początku okupacji dostał się do niewoli sowieckiej, jednak udało mu się zbiec.
Do Seminarium Duchownego we Włocławku wstąpił po wojnie już jako człowiek dojrzały, został wyświęcony 13 czerwca 1948 r. przez bp. Karola Radońskiego. Pracował jako wikariusz w parafiach diecezji włocławskiej: Lubień, Podwyższenia Krzyża Św. w Kole, św. Bartłomieja w Koninie, Wszystkich Świętych w Sieradzu oraz sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Równocześnie w latach 1957–1959 był referentem Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Włocławskiej i sędzią Sądu Biskupiego Włocławskiego.
Pracę duszpasterską w archidiecezji warszawskiej, w parafii w Izabelinie, a następnie św. Jana Kantego na Żoliborzu rozpoczął na prośbę prymasa Stefana Wyszyńskiego w 1960 r. Jednocześnie wykładał prawo kanoniczne na Akademii Teologii Katolickiej i w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym. W latach 1961-1982 pełnił funkcję sędziego Sądu Metropolitalnego oraz radcy prawnego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Był także członkiem Rady Prymasowskiej Budowy Kościołów.
Od 1961 r. był rezydentem parafii Chrystusa Króla na Targówku, gdzie niemal do końca życia udzielał się duszpastersko, odprawiając Msze Święte i pełniąc posługę w konfesjonale.
Uroczystej Eucharystii pogrzebowej w kościele parafialnym Chrystusa Króla w Warszawie (ul. Tykocińska 27/35) 1 sierpnia o godz. 11.00 przewodniczyć będzie abp Henryk Hoser SAC. Ks. Gościmski zostanie pochowany na cmentarzu na Brodnie, w grobach kapłańskich.
![]() |