18 czerwca
środa
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielkanocne piękno

Ocena: 4.8
141

Zmartwychwstanie to jeden z najważniejszych tematów w sztuce chrześcijańskiej. Odzwierciedla nie tylko triumf życia nad śmiercią, ale także zbawienie, które przyniosła ofiara Jezusa na krzyżu.

fot. Cathopic/domena publiczna | Alessandro Allori - "Noli me tangere"

Przedstawienia Zmartwychwstałego Chrystusa w sztuce chrześcijańskiej przez wieki różniły się stylem i symboliką, dostosowując się do ówczesnych prądów artystycznych i teologicznych. W zależności od okresu historycznego, regionu czy nurtu artystycznego temat ten był różnie interpretowany, co czyni historię tego typu przedstawień niezwykle bogatą.

 


W GLORII

Jednym z najbardziej charakterystycznych przedstawień Zmartwychwstałego Chrystusa jest motyw Chrystusa w glorii. Tego typu wizerunki powstały szczególnie w sztuce bizantyjskiej, a później były kontynuowane w okresie średniowiecza i renesansu. W przedstawieniach tych Chrystus ukazany jest w chwale, z uniesionymi rękami w geście błogosławieństwa. Otacza Go światło. Często przedstawiany jest na chmurze lub wśród aniołów, co podkreśla Jego boską naturę i triumf nad śmiercią.

W sztuce bizantyjskiej Zmartwychwstały często pojawiał się w ikonach jako Pantokrator, czyli Władca Wszechświata. Przedstawiany jest w pełnej chwale, z aureolą wokół głowy, a jego postać zdominowana jest przez symbolikę boską i transcendentną. Zupełnie inaczej przedstawiano Zmartwychwstałego w chwale w dobie renesansu. Artyści tacy jak Rafael Santi czy Leonardo da Vinci ukazywali Go w majestatycznej, realistycznej postawie, z dynamicznymi elementami, które podkreślały nie tylko Jego boską moc, ale i ludzką fizyczność.

 


WYCHODZĄCY Z GROBU

To jedno z bardziej dramatycznych i bezpośrednich przedstawień Zmartwychwstałego. Te typy przedstawień koncentrują się na samym akcie zmartwychwstania, czyli momencie, kiedy Chrystus opuszcza grób. Często jest ukazany jako postać stojąca w progu grobu lub wychodząca z grobu, w otoczeniu światła, które symbolizuje życie pokonujące śmierć.

W baroku przedstawienia zmartwychwstania zyskały bardziej dramatyczny charakter, z silnym naciskiem na ruch i ekspresję. W dziełach Caravaggia czy Guida Reniego Chrystus wychodzący z grobu jest postacią dynamiczną, pełną energii, co ma oddać nie tylko moc tego wydarzenia, ale również duchowy wymiar zmartwychwstania.

 


W OGRODZIE. NOLI ME TANGERE

Jednym z bardziej emocjonalnych wielkanocnych przedstawień jest scena, w której Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie w ogrodzie, tuż po zmartwychwstaniu. To przedstawienie ma głębokie znaczenie duchowe, ponieważ ukazuje moment rozpoznania Zmartwychwstałego przez Marię Magdalenę po tym, jak początkowo myślała, że jest to ogrodnik.

W sztuce średniowiecznej, gotyckiej i renesansowej motyw ten jest bardzo popularny. Giotto w swoim fresku przedstawia Marię Magdalenę klęczącą przed Chrystusem, który mówi jej: „Nie dotykaj mnie, bo jeszcze nie wstąpiłem do Ojca”. W obrazach tych kluczowe jest wyrażenie emocji, zarówno Zmartwychwstałego, jak i Marii Magdaleny, która – przeżywając moment pełnego rozpoznania – wyraża radość i zdumienie.

 


W OTCHŁANI. ANASTASIS

W sztuce bizantyjskiej, zwłaszcza w okresie średniowiecznym, popularnym motywem było przedstawienie Chrystusa schodzącego do otchłani, aby uwolnić dusze sprawiedliwych. Scena ta, znana również jako Anastasis (z gr. „zmartwychwstanie”), ukazuje Zmartwychwstałego, który wyprowadza z czeluści Adama i Ewę, a także innych sprawiedliwych, którzy zmarli przed Jego narodzinami.

W tego rodzaju przedstawieniach Pan Jezus jest ukazywany jako triumfujący Zmartwychwstały, wyciągający ręce do pierwszych rodziców, aby wyprowadzić ich z otchłani. W ikonach i freskach bizantyjskich często pojawia się też scena, w której Chrystus trzyma w dłoniach klucze do piekła, co symbolizuje Jego zwycięstwo nad śmiercią i grzechem.

 


DOBRY PASTERZ

Chociaż motyw Chrystusa jako Dobrego Pasterza nie kojarzy się dzisiaj ze zmartwychwstaniem, to jednak w pierwszych wiekach po Chrystusie, kiedy chrześcijaństwo było jeszcze religią prześladowaną, artyści unikali przedstawiania postaci Zmartwychwstałego bezpośrednio. Zamiast tego stosowano różne symbole, które nawiązywały do zmartwychwstania. Przykładem jest używanie motywu Dobrego Pasterza, który symbolizował zarówno życie, jak i ofiarę Chrystusa. W katakumbach rzymskich Chrystus był przedstawiany nie jako Zmartwychwstały, ale jako młody pasterz z owcą na ramieniu. Symbolika ta była zrozumiała dla ówczesnych wierzących i niosła ze sobą głęboki ładunek teologiczny.

W średniowieczu Chrystus Dobry Pasterz był przedstawiany jako postać pełna łagodności, niosąca nadzieję. W ikonach i freskach Zmartwychwstały może być ukazywany z owcą na ramionach, co symbolizuje zbawienie dusz i opiekę nad wiernymi. Takie przedstawienie wyraża ideę, że Chrystus nie tylko pokonał śmierć, ale także prowadzi swoich wyznawców do wiecznego życia.

 


Z RANAMI

W wielu przedstawieniach Zmartwychwstały Chrystus zachowuje widoczne rany po ukrzyżowaniu, co ma przypominać o Jego ofierze i cierpieniu. Przedstawienia te, zwłaszcza w średniowieczu i renesansie, ukazują postać Zmartwychwstałego, która nie jest pozbawiona śladów męki, ale raczej stanowią one dowód Jego zwycięstwa nad śmiercią i grzechem.

Takie obrazy – malował je m.in. Andrea Mantegna czy Albrecht Dürer – prezentują Zmartwychwstałego w chwili, gdy ukazuje swoje rany apostołom lub wiernym. Rany te symbolizują nie tylko fizyczne cierpienie, ale także duchową prawdę o ofierze, którą Chrystus złożył za grzechy świata.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 
Mt 5, 38-42

+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter