Specjalne wezwanie modlitewne za Ukrainę zostanie dodane w tym roku do modlitwy powszechnej odmawianej w Wielki Piątek podczas Liturgii Męki Pańskiej.
Wierni będą się modlić “za naród ukraiński doświadczający rosyjskiej napaści wojennej, za uchodźców i ofiary śmiercionośnych ataków” a także o pokój. Episkopat Polski wydał zgodę, aby podczas wielkopiątkowej liturgii księża mogli skorzystać z formularza z dodatkowymi wezwaniami modlitwy. Zostały one przygotowane przez watykańską Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów specjalnie na obchody Wielkiego Tygodnia w 2022 r., a ich polskie tłumaczenie – przez analogiczną komisję Konferencji Episkopatu Polski.
Modlitwa wiernych zanoszona do Boga we wszystkich potrzebach Kościoła i świata
W Wielki Piątek nie odprawia się Mszy świętej, jedynie Liturgię Męki Pańskiej. Ważnym jej punktem jest modlitwa wiernych zanoszona do Boga we wszystkich potrzebach Kościoła i świata dlatego ma ona szczególnie rozbudowany charakter.
Składa się ona z wezwań modlitewnych podawanych przez diakona, po każdym jest chwila modlitwy w ciszy, a następnie kapłan, który przewodniczy Liturgii Męki Pańskiej wypowiada słowa modlitwy podsumowującej – kolekty.
To nie pierwszy raz kiedy zdarza się, że do wielkopiątkowej modlitwy wiernych zostaje dołączone wezwanie modlitewne odnoszące się do bieżącej sytuacji na świecie. Na przykład w 2019 roku dodano specjalną intencję w związku z epidemią koronawirusa.
Tegoroczne wezwanie ma być przypomnieniem także innych konfliktów, które papież nazwał trzecią wojną światową „w kawałkach” – wyjaśniają eksperci komisji Episkopatu Polski ds. kultu Bożego i dyscypliny sakramentów.
***
ZA UKRAINĘ
Módlmy się za naród ukraiński doświadczający rosyjskiej napaści wojennej, za uchodźców i ofiary śmiercionośnych ataków, niech nasz Bóg i Pan powstrzyma przemoc, gwałt i zniszczenie, aby zapanował upragniony pokój.
Modlitwa w ciszy. Po niej kapłan śpiewa:
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty uśmierzasz wojny i poniżasz pysznych, uwolnij naród ukraiński od okrucieństw i cierpień, wejrzyj łaskawie na uchodźców i wygnańców, na rozdzielone rodziny i osierocone dzieci, a nam daj serca czułe na potrzeby przybyszów. Przez Chrystusa Pana naszego.
To wezwanie należy dodać po modlitwie Za rządzących państwami (nr 9) a przed wezwaniem Za strapionych i cierpiących (nr 10)
Czytaj także: Nowe wezwanie "za Żydów" i "ukraiński dodatek" w modlitwie powszechnej liturgii Wielkiego Piątku