Pod takim hasłem 1 czerwca w Warszawie odbyło się XVIII Święto Dziękczynienia. Do Świątyni Opatrzności Bożej wniesiono relikwie bł. Ignacego Kłopotowskiego i bł. Marii Teresy Ledóchowskiej.

Obchody rozpoczęły się pielgrzymką ulicami stolicy. Wierni wyruszyli z placu Piłsudskiego w procesji do Świątyni Opatrzności Bożej. Przez całą 12-kilometrową trasę w pielgrzymce szedł metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC. Dwa feretrony: z relikwiami bł. Ignacego Kłopotowskiego i z relikwiami bł. Marii Teresy Ledóchowskiej – były niesione przez różne wspólnoty: siostry zakonne związane z błogosławionymi, harcerzy, członków Legionu Maryi, rycerzy Jana Pawła II. Relikwie bł. Ignacego Kłopotowskiego, patrona mediów, nieśli dziennikarze, w tym przedstawiciel tygodnika „Idziemy”. Przy kościele św. Antoniego Marii Zaccarii dołączyły feretrony innych świętych, których relikwie znajdują się już w ŚOB – m.in. św. Faustyny i św. Jana Pawła II. Wniesione do Świątyni Opatrzności Bożej relikwie bł. Ignacego i bł. Marii Teresy od tej pory będą spoczywać wśród relikwii innych wielkich polskich świętych.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych i przewodniczący Komisji ds. Nowych Męczenników – Świadków Wiary. Oprócz metropolity warszawskiego koncelebrowali: kard. Kazimierz Nycz, kard. Stanisław Dziwisz, abp Józef Górzyński, abp Józef Guzdek, bp Romuald Kamiński i bp Adam Bałabuch.
W kazaniu kard. Semeraro nawiązał do postaci dwóch błogosławionych oraz tegorocznego hasła Święta Dziękczynienia: „Dziękujemy za nadzieję”. Przypomniał, że wdzięczność i dziękczynienie są ściśle związane z nadzieją i stanowią jej źródło. Odwołał się także do nauczania Soboru Watykańskiego II, mówiąc, że choć oczekujemy nowej ziemi, to nie powinno to osłabiać naszego zapału, lecz raczej pobudzać naszą troskę i odpowiedzialność za świat obecny. – Nadzieja to nie bierne oczekiwanie. To napięcie, które mobilizuje do działania – podkreślił.
Po Eucharystii odbył się festyn rodzinny oraz koncerty: Muodych Kotów, Magdy Anioł i Zespołu Wokalno-Instrumentalnego Canticum Gratiorum, działającego przy Świątyni Opatrzności Bożej.
Dla zgromadzenia sióstr loretanek, które założył bł. Ignacy Kłopotowski, był to dzień szczególny. – To dla nas ogromna radość i wzruszenie. Przypomina nam o beatyfikacji naszego założyciela, która miała miejsce przed 20 laty – mówi s. Wioletta Ostrowska CSL. Zwróciła uwagę na wiernych modlących się przy relikwiach i podkreśliła, że obecność bł. Ignacego, apostoła ubogich i patrona „od kłopotów” jest dziś coraz bardziej aktualna. – Coraz więcej osób odkrywa jego duchowość, a także otrzymuje łaski za jego wstawiennictwem – zaznaczyła, wspominając o ostatnich przypadkach uzdrowień.
Przewodnik Józef Kurzeja, drużynowy 8. Ursynowskiej Drużyny Harcerskiej „Knieja”, w Święcie Dziękczynienia wziął udział już po raz szósty. Jak podkreślił, przypomina mu to o codziennej wdzięczności – za harcerstwo, dobro, ale i trudności, które choć początkowo wydają się przytłaczające, z czasem okazują się cenną lekcją. Zwrócił uwagę na znajdujące się w świątyni relikwie osób, które mogą być wzorem dla młodzieży. – Błogosławiony Stefan Wincenty Frelichowski, patron harcerzy, to wzór, z którego młodzież może czerpać inspirację, a starsi mogą jej pomagać wzrastać w wierze – powiedział.
Dla najmłodszych przygotowano grę terenową, podczas której mogli poznać życiorysy błogosławionych wprowadzonych tego dnia do ŚOB oraz wziąć udział w konkursach i zabawach.
Agnieszka Kuligowska, parafianka z Wilanowa, przychodzi na Święto Dziękczynienia co roku z dziećmi. – To ważne wydarzenie dla naszej wspólnoty – mówi. – Mój syn służy jako ministrant, córka jest bielanką. Jesteśmy zaangażowani w życie parafii. Czasem chciałoby się, by to święto było częściej niż raz w roku – dodaje z uśmiechem.
Uroczystości zakończyły się iluminacją Świątyni Opatrzności Bożej oraz wspólnym odśpiewaniem „Barki” o godz. 21.37.