19 czerwca
czwartek
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z Polską w sercu

Ocena: 0
531

Polonezem w wykonaniu zespołu Aksamitki z Baru rozpoczęła się uroczystość podsumowująca drugą edycję Akcji Pomocowych dla Polaków na Wschodzie.

W ciągu ostatniego roku Kancelaria Prezydenta zorganizowała sześć wyjazdów: trzy na Ukrainę i po jednym do Kazachstanu, Rumunii i Mołdawii. Mieszkającym tam Polakom zawieziono ponad 8 ton żywności, sprzęt AGD, zabawki, ubrania, laptopy i środki czystości.

Już podczas podsumowania pierwszej edycji akcji prezydent Andrzej Duda, który wraz z żoną jej patronuje, podkreślał, że nie jest to pomoc, ale wyraz wdzięczności i solidarności z tymi, którzy nosili w sobie polskość i przekazywali ją kolejnym pokoleniom. – Drobne wsparcie materialne ma przede wszystkim przypominać Polakom na Wschodzie, że pamiętamy o tych, którzy mieszkali w Polsce – nieraz setki lat temu – powiedział. – Dziękuję dzisiejszym i poprzednim pokoleniom za przekazywanie tradycji, kultury i tożsamości polskiej.

Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że spora część darów trafiła do szkół. – To wyraz wdzięczności dla tych, którzy dbają o rozwój oświaty polskiej mniejszości narodowej na obczyźnie – powiedziała, dziękując także darczyńcom. – Polacy w kraju i Polacy rozsiani po świecie są jedną rodziną, bo wszyscy noszą w sercu Polskę – podsumowała.

Głos zabrali także Polacy mieszkający poza granicami Polski. – Rok 2018 jest ważny ze względu na 150. rocznicę konfederacji barskiej, która pozostała nie tylko na kartach historii, ale i w pamięci i sercach Polaków. Wśród nas wielu jest potomków konfederatów – mówiła Małgorzata Miedwiediewa, prezes Domu Polskiego w Barze. Z kolei Regina Kałuska, dyrektorka szkoły w Starej Hucie na Ukrainie, podkreśliła, że mija 215 lat od przybycia pierwszych Polaków – górali czadeckich – do Starej Huty. – Działa u nas Towarzystwo Kultury Polskiej im. Jana Pawła II, gdzie uczymy polskiego, działają zespoły artystyczne – zaznaczyła.

Pomysł akcji poddał polski student z Waszyngtonu, który z inicjatywą pomagania Polakom na Wschodzie w takiej konkretnie formie zwrócił się do Kancelarii Prezydenta. Inicjatywa została następnie podjęta przez szefa gabinetu prezydenta Adama Kwiatkowskiego i przez Biuro ds. Kontaktów z Polakami za Granicą.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na UW, dziennikarka, autorka książek o tematyce rodzinnej i historycznej


monika.odrobinska@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Czwartek, XI Tydzień zwykły
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 
Łk 9, 11b-17

+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter