Przedłużająca się choroba papieża wywołała spekulacje na temat tego, czy zwierzchnik Kościoła katolickiego będzie po raz pierwszy reprezentowany podczas wielkanocnego błogosławieństwa „Urbi et orbi”.

Rzymska gazeta „Il Tempo”, powołując się na anonimowe źródła w Watykanie, donosi o „rzekomym planie” obchodów Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy w Rzymie.
Według niepotwierdzonych doniesień sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin ma w imieniu papieża udzielić błogosławieństwa „Urbi et orbi” w Niedzielę Wielkanocną. Zgodnie z tradycją błogosławieństwo to wiąże się z odpustem zupełnym. Uważa się, że po raz pierwszy w nowożytnej historii Kościoła błogosławieństwo to, praktykowane przez papieży od XIV wieku, zostałoby udzielone przez kogoś innego.
W 2005 r., na tydzień przed śmiercią, papież Jan Paweł II ostatkiem sił udzielił błogosławieństwa wielkanocnego z okna swojego apartamentu, ale nie był już w stanie wypowiedzieć formuły błogosławieństwa. Prawo kanoniczne nie reguluje jasno, kiedy błogosławieństwo zarezerwowane dla papieża powinno być przekazane przez niego kardynałowi lub biskupowi. Ponieważ formuła błogosławieństwa „Urbi et orbi” wyraźnie odnosi się do następcy apostoła Piotra, jest ona faktycznie zarezerwowana dla biskupa Rzymu, czyli papieża.