Biskupi apelują do wierzących, by jasno potwierdzili swoje przekonanie o godności każdego człowieka.

Biskupi przypominają, że forsowana przez prezydenta Macrona ustawa to jedno z najbardziej liberalnych rozwiązań na świecie. Kompletnie zmienia podejście społeczeństwa w kwestii solidarności względem osób chorych i starszych. Nowe rozporządzenia „mogą wywrzeć cichą, lecz realną presję na osoby starsze, chore lub niepełnosprawne. Samo istnienie takiej możliwości może wywołać u pacjentów toksyczne poczucie winy, poczucie, że są ciężarem” – czytamy w dokumencie episkopatu.
Chory wobec realnej presji: jesteś ciężarem, odejdź!
Jak osoba bez rodziny, bez wsparcia bliskich, może oprzeć się presji, jaką wywiera pokusa, by powiedzieć sobie: jestem ciężarem, kosztuję, a zatem odejdę?
– pyta przewodniczący francuskich biskupów abp Eric de Moulins-Beaufort. Podkreśla on, że w obliczu takiego zagrożenia społeczeństwo musi wysłać do ludzi, którzy znajdują się w takim położeniu, jasny sygnał, musi im powiedzieć: jesteś ważny, liczysz się dla nas, jesteśmy gotowi ci pomóc.
Opieka paliatywna to pomoc do końca
Biskupi apelują do wierzących, by jasno potwierdzili swoje przekonanie o godności każdego człowieka. Podkreślają, że opieka paliatywna, zdolna łagodzić silny ból i zapewnić choremu wsparcie, jest prawdziwą pomocą do samego końca.
Piszcie do parlamentarzystów!
Korzystając z danych Zgromadzenia Narodowego, Episkopat udostępnił adresy parlamentarzystów, prosząc, aby nawiązali z nimi kontakt przed głosowaniem w sprawie eutanazji. Biskupi proponują też wzór wiadomości, którą można do nich wysłać, by wyrazić swój sprzeciw wobec „poważnego naruszenia zasad etycznych”, głębokiej zmiany modelu solidarności społecznej i ingerencji w misję personelu medycznego, „który zgodnie z przysięgą Hipokratesa, nigdy nie może celowo zadawać śmierci”.
Parlament ma podjąć decyzję w tej sprawie 27 maja.