Nikotyna działa toksycznie.
fot. Alexas Fotos | pexels.com
Po wdychaniu w organizmie powstaje jej metabolit – kotynina, którą we krwi dziecka można wykryć nawet po tygodniu od kontaktu z palącymi. Badanie poziomu kotyniny potwierdza ekspozycję na dym tytoniowy, czyli bierne palenie, które wywołuje: niedotlenienie (skurcz naczyń krwionośnych i oskrzelików), gorszy rozwój intelektu, zaburzenia apetytu, nadaktywność, zaburza wzrost, zwiększa ilość infekcji układu oddechowego w tym przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, astmę przyinfekcyjną oraz ryzyko masywnej próchnicy i nowotworów w wieku dorosłym.
W „World Allergy Organization Journal” w 2024 r. opublikowano badania oceniające wpływ palenia tytoniu przez matkę karmiącą piersią w okresie okołoporodowym na choroby alergiczne u jej dziecka. Uwzględniono ochronne działanie karmienia piersią. Pokarm matki zawierający immunoglobuliny klasy IgA, które wyścielają przewód pokarmowy niemowlęcia (zwłaszcza w pierwszym półroczu, gdy ono samo ich nie wytwarza), chroni malucha karmionego piersią przed toksynami i alergenami. Jeżeli matka pali, to toksyczność i zawartość nikotyny w pokarmie zależą od liczby papierosów. Wypalenie 1–2 papierosów przed karmieniem zwiększa aż 10 razy stężenie nikotyny w pokarmie! A 12 godzin bez palenia sprawia, że w pokarmie nie ma substancji toksycznych.
Badania wykazały, że palenie tytoniu przez matkę w okresie okołoporodowym zwiększa u jej potomstwa ryzyko wystąpienia astmy dziecięcej. Jednocześnie samo karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia astmy u dziecka, w otoczeniu którego dorośli palą.
Pamiętajmy, że mimo ochronnego działania karmienia piersią palenie tytoniu przez matkę karmiącą nadal związane jest ze zwiększonym ryzykiem skurczu oskrzelików pod wpływem nikotyny. To prowadzi do obturacji oskrzeli typowych dla astmy dziecięcej. Nie zaobserwowano związku przyczynowego między paleniem tytoniu przez matkę w okresie okołoporodowym i alergicznym zapaleniem nosa czy spojówek, ale każdy papieros wypalony przez matkę karmiącą w pierwszych miesiącach życia dziecka jest dla niego trujący. Ma niekorzystny wpływ na jego zdrowie, zwiększa ryzyko wystąpienia astmy dziecięcej, wtórnych zakażeń i atopowego zapalenia skóry. Siła ochronna karmienia piersią jest tak ogromna, że zmniejsza ryzyko wystąpienia astmy dziecięcej, ale najważniejsze jest zaprzestanie palenia tytoniu w okresie okołoporodowym w trosce o całościowe zdrowie dziecka.