Watykan, reprezentowany przez papieża, wyraził duże zainteresowanie zorganizowaniem negocjacji – napisał na swojej platformie społecznościowej Truth Social Donald Trump.

Trump zaznaczył, że poinformował o tym prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, a także przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, premier Włoch Giorgię Meloni, kanclerza Niemiec Friedricha Merza i prezydenta Finlandii Alexandra Stubba.
Sekretarz stanu USA Marco Rubio potwierdził, że Watykan może być miejscem spotkań rosyjsko-ukraińskich rozmów pokojowych przed spotkaniem 17 maja z kardynałem Matteo Zuppim. Jako arcybiskup Bolonii we Włoszech kardynał Zuppi pełni od 2023 r. funkcję papieskiego wysłannika pokojowego między Ukrainą a Rosją.
Myślę, że jest to miejsce, w którym obie strony czułyby się komfortowo
– powiedział Rubio dziennikarzom w ambasadzie USA w Rzymie.
Papież Leon często wspominał Ukrainę w swoich apelach o pokój i odbył prywatne spotkanie z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który podobnie jak Zełenski zaprosił papieża do złożenia apostolskiej wizyty na Ukrainie. Arcybiskup Szewczuk przekazał również papieżowi listę ukraińskich jeńców, prosząc o pomoc w ich uwolnieniu z rosyjskiej niewoli.
Podczas prywatnego spotkania z papieżem Leonem XIV 18 maja prezydent Zełenski poprosił również o pomoc w repatriacji jeńców i tysięcy ukraińskich dzieci deportowanych do Rosji, gdzie poddawane są „patriotycznej reedukacji” i adopcji przez rosyjskie rodziny. Złożył papieżowi w darze ikonę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, namalowaną na drewnie z skrzyni po amunicji.
Pomimo deklaracji Trumpa, że Putin jest zainteresowany pokojem, Rosja jak dotąd odrzuciła propozycje zawieszenia broni przedstawione przez prezydenta USA. Siły rosyjskie nasiliły ataki na Ukrainę, w tym bombardowania lotnicze ludności cywilnej, szczególnie podczas ostatnich świąt wielkanocnych.
Watykan ma już doświadczenie w mediacji między Rosją a Ukrainą. Za pontyfikatu papieża Franciszka Watykan pomógł w pośrednictwie w wymianie jeńców między tymi dwoma krajami, w tym w przypadku dwóch ukraińskich księży katolickich, ojca Iwana Lewickiego i ojca Bohdana Helety, którzy w czerwcu 2024 r. powrócili na Ukrainę po 18 miesiącach rosyjskiej niewoli i tortur.
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał dotychczas sześć nakazów aresztowania rosyjskich urzędników, w tym Putina, za zbrodnie wojenne.