Tytuł najnowszego numeru kwartalnika „Pastores” – „Ze światem i z Jezusem?” – zawiera pytanie, które może pojawić się w życiu każdego chrześcijanina.

Czy można kochać Jezusa i jednocześnie kochać świat? Kiedy grozi nam pokusa światowości? Jak odnaleźć się w rzeczywistości? Dziś, w klimacie coraz wyraźniej zaostrzającej się rywalizacji różnych wizji człowieka, kultury czy świata, propozycja wiary w Jezusa Chrystusa wymaga świadomej odpowiedzi. W tym pomogą artykuły zawarte w czasopiśmie.
Mira Majdan w artykule „Jaki świat Bóg miłuje?” ukazuje perspektywę pierwszych chrześcijan, którzy z mlekiem matki wyssali biblijną wizję świata, a ze względu na bliskość fizycznej obecności Jezusa mieli prawo do swojego specyficznego stosunku do świata. Pierwsi chrześcijanie nie lubili świata pogańskiego, w którym spotykały ich tylko prześladowania. Czekali na zakończenie historii. Jednak z czasem zrozumieli, że mają zadanie wobec świata: nieść Jezusa ludziom, „być przedłużeniem Jego obecności”. Choć Bóg kocha świat jako swoje stworzenie, to znajduje w nim również sporo zła, którego nie chce. Powołaniem Jezusa i Jego uczniów jest przemiana rzeczywistości. Nie inaczej sprawa ma się teraz. Dlatego „przyszłość Kościoła zależy od świętych”.
Ojciec Roman Słupek SDS w artykule „W relacji z Jezusem – w relacjach jak Jezus” pokazuje, w jaki sposób chrześcijanin powinien przyjmować osobę Jezusa w swoim życiu, aby było ono przemienione. Prawda nauczania Jezusa leży w dużej mierze w Jego sposobie bycia, który powinniśmy przejmować jak własny. Jaki zatem był Jezus w codzienności? Autor wymienia siedem cech. Pozostanę przy przybliżeniu trzech. Po pierwsze, Jezus traktował ludzi jako „swoich”. Nie dystansował się od tych, których spotykał. Był blisko. Po drugie, Jezus nie narzucał się ze swoją obecnością. „Oto stoję u drzwi i kołaczę” – te słowa z Apokalipsy doskonale oddają sposób nawiązywania relacji.
Po trzecie, Jezus nie daje odczuć ludziom swojej wyższości moralnej. Przystaje z tymi, którzy pozostają według ówczesnych norm religijnych na marginesie. Chce być szczególnie blisko tych, którzy być może zostali odrzuceni przez innych. Siedem wymienionych przez autora cech jest jak siedem drogowskazów prowadzących do lepszego życia
„Pastores”, nr 107 (6) 2025, „Ze światem i z Jezusem?”, 199 s.