14 czerwca
sobota
Bazylego, Elwiry, Michala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Śladami Jana Pawła II

Ocena: 0
82

W parafii św. Ojca Pio na warszawskich Kabatach od 20 lat działa grupa Santo Subito. W drodze do Pana Boga kieruje się wskazówkami, wartościami i zgłębianiem nauczania papieża Polaka.

fot. Anna Gębalska-Berekets

Pochodzą z różnych środowisk, wykonują różne zawody, mają różne zainteresowania. Są wśród nich osoby samotne i rodziny, młodzież oraz dorośli z dziećmi. Łączy ich czas pontyfikatu Jana Pawła II, który jak mówią, przeżyli wraz z nim, jego wiarą, życiem i nauką.

Idea powołania wspólnoty zrodziła się w 2005 r. – Po śmierci Jana Pawła II przeżywaliśmy niezwykłe chwile. Ogarnęło nas poczucie ogromnej straty, zagubienia i żalu. Z drugiej strony doświadczyliśmy wyjątkowego uczucia wyciszenia, wzajemnej życzliwości okazywanej w pracy i na ulicy. Poczuliśmy potrzebę porozmawiania o tym, czym był dla nas jego pontyfikat, chcieliśmy zatrzymać tę falę życzliwości i nadrobić zaległości z jego nauczania – opowiada Maciej Trybulec, jeden z założycieli grupy Santo Subito.

Dziś grupa liczy ok. 40 osób. Spotykają się raz w miesiącu. Każde spotkanie poświęcają jednej papieskiej publikacji, omawiają ją, dyskutują i razem się modlą. Przez 20 lat członkowie wspólnoty przeczytali wszystkie encykliki papieskie, dyskutowali na temat książek Jana Pawła II, wystawili cztery sztuki teatralne, nagrali dwie płyty i odbyli wiele pielgrzymek śladami Karola Wojtyły, od Wadowic po Rzym.

– Z czasem zaczęliśmy zapraszać gości: teologów, dziennikarzy i świadków pontyfikatu, którzy pomagają nam wnikać głębiej w papieskie nauczanie. Swą obecnością zaszczycili nas: kard. Kazimierz Nycz, dr Wanda Półtawska, Paweł Zuchniewicz, Grzegorz Polak, prof. Marian M. Drozdowski. Kluczowe jest to, że nie poprzestajemy na teorii, lecz staramy się wdrażać papieskie wskazówki w pracy i w życiu prywatnym – tłumaczy Maciej Trybulec.

Jednym z filarów misji wspólnoty jest ochrona pamięci o św. Janie Pawle II. Grupa Santo Subito prowadzi również działalność charytatywną. Objęła patronatem dwa domy dziecka: w Gołdapi i Częstochowie. Członkowie wspólnoty pomagają finansowo rodzinom w trudnej sytuacji materialnej; zbierają sprzęt komputerowy, odzież i kosmetyki i przekazują je osobom potrzebującym. Najczęstszą formą pomocy jest zdobywanie funduszy poprzez „akcję ciasteczkową” – pieczenie i sprzedaż ciasteczek przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem, oraz organizowanie loterii fantowych. Do tej pory udało się zebrać ponad 208 tys. zł, dzięki czemu 20 studentów otrzymało stypendia. Wiedza członków wspólnoty służy ludziom potrzebującym porady w poszukiwaniu pracy lub rozwiązywaniu problemów zawodowych.

– Nie mniej istotne jest to, co uczynimy ze spuścizną św. Jana Pawła II: czerpiąc z niej, znajdujemy siłę do życia – bez niego cielesnego, ale z nim duchowym. A więc poprzez zgłębianie jego dzieł, modlitwę, dzielenie się słowem. Kiedy nasycimy się duchowo, chcemy dzielić się tym, co każdy ma najlepszego, z drugim człowiekiem – mówią członkowie grupy. Tłumaczą, że św. Jan Paweł II jest dla nich wzorem wiary, wolności i odpowiedzialności. – Szczególnie inspiruje nas zdanie: „To, co jest nam dane, jest nam także zadane”. Nie jesteśmy fanklubem, lecz idziemy śladami Jana Pawła II, by zbliżać się do Boga. Jego personalistyczna wizja godności osoby wyznacza horyzont wszystkich naszych działań – podkreślają.

Grupa ma siedzibę w Warszawie w parafii św. Ojca Pio przy ul. Rybałtów 25. Każdy, komu bliska jest myśl św. Jana Pawła II i duch służby, jest mile widziany we wspólnocie. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej: www.santosubito.org.pl.

W obchodach dwudziestolecia wspólnoty uczestniczyli kapłani, którzy się nią w przeszłości opiekowali, a także obecny opiekun ks. Mariusz Żołądkiewicz, miejscowy wikariusz. Wspólnota świętowała jubileusz uroczystą Mszą św., której przewodniczył proboszcz parafii ks. Marek Szymula. Homilię wygłosił ks. Piotr Filipczak, były opiekun duchowy wspólnoty. Przypomniał, że papież Polak pozostawił po sobie wiele dzieł, encyklik, adhortacji, książek i rozważań, które zmieniły historię. – Jan Paweł II pokazywał, jak ważny w życiu jest Jezus, że bez Niego wszystko będzie puste, a codzienność nie będzie przynosiła radości – zaznaczył.

Po Eucharystii był czas na dalsze świętowanie, podsumowanie dotychczasowej działalności, świadectwa, życzenia, rozmowy oraz poczęstunek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Doktor z zakresu edukacji medialnej i dziennikarstwa


redakcja@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 czerwca

Sobota, X Tydzień zwykły
Wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 
Mt 5,33-37

+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter