W srebrnym pektorale podarowanym papieżowi Leonowi XIV w dniu jego wyboru umieszczono relikwie ex ossibus (z kości) czterech biskupów, w tym św. Augustyna i św. Leona Wielkiego.

Inicjatorem tego pomysłu był o. Bruno Silvestrini z augustiańskiej wspólnoty Zakrystii Papieskiej, który dostrzegł „pragnienie swojego współbrata – Ojca Świętego – by powierzyć się opiece i przewodnictwu św. Leona Wielkiego”.
Kim był Leon I Wielki? To papież, którego pontyfikat (440–461) jest uznawany za jeden z najważniejszych w starożytności chrześcijańskiej. W trudnym okresie rozpadu Cesarstwa Zachodniego i kontrowersji dogmatycznych na Wschodzie kierował on Kościołem rzymskim i powszechnym. Wyjątkowo wyraźnie zajaśniał wówczas prymat biskupa Rzymu.
Były to czasy upadku Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego i wędrówek ludów. Wandalowie od 429 r. podbijają północną Afrykę, w tym samym mniej więcej czasie Wizygoci zajmują znaczne części Galii i Hiszpanii, której część już wcześniej okupują Swebowie. W latach 50. V w. zagrażają całemu Zachodowi Hunowie pod wodzą Attyli. Wszystko to idzie w parze z obumieraniem państwowości rzymskiej.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 24 (1019), 15 czerwca 2025 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 21 czerwca 2025