Ukończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych i natychmiast wstąpiła do dominikanek. Tworzyła nowy klasztor w Wilnie i ratowała Żydów z tamtejszego getta. Po wojnie ratowała zgromadzenie przed komunistyczną zagładą.
Siostra Imelda Maria Neugebauer (1901-1967) zmarła pół wieku temu, 23 marca 1967 r., w Wilnie. Urodzona w Rzeszowie, studiowała w Krakowie, gdzie w 1931 r. otrzymała dyplom Wydziału Malarstwa i Rzeźby i 6 marca tegoż roku wstąpiła do klasztoru dominikanek Na Gródku w Krakowie. Jako Imelda Maria złożyła 14 września 1935 r. śluby wieczyste. W klasztorze powierzono jej funkcję organistki i kantorki. Miała możliwość realizowania swego talentu malarskiego. Wtedy powstały jej obrazy zamawiane do różnych kościołów. W klasztorze Na Gródku zachował się pochodzący spod jej pędzla obraz bł. Imeldy oraz namalowany na ścianie jednej z cel nowicjackich fresk Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Do Wilna, gdzie powołany został nowy klasztor, wyjechała 10 czerwca 1938 r. wraz z grupą sióstr z krakowskiego Gródka. Mocno angażowała się w przystosowanie tymczasowego domu i w projekty budowy nowego kościoła i klasztoru. Od jesieni 1938 r. współpracowała z ks. prof. Józefem Wojtkiewiczem, który zlecił jej zilustrowanie podręcznika dla dzieci do Pierwszej Komunii Świętej swojego autorstwa.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 13 (599), 26 marca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 kwietnia 2017 r.