Kościół z uwagą obserwuje rozbudowę miasta i stara się w swoich działaniach przewidywać miejsca, gdzie w perspektywie 10-15 lat powstanie konieczność tworzenia nowych parafii. - mówi ks dr. Sławomir Nowakowski w rozmowie z Michałem Wodzickim
Ile obecnie świątyń jest wznoszonych w archidiecezji warszawskiej?
W budowie znajduje się kilka kościołów na różnym etapie zaawansowania. Bliska ukończenia jest świątynia parafii św. Łukasza na Górcach oraz Posłania Uczniów Pańskich na Kępie Zawadowskiej – oba w Warszawie. Od kilku lat buduje się wspólnota parafialna św. Jana Pawła II na warszawskim Bemowie, a najmłodsza inwestycja to parafia również św. Jana Pawła II w Ruścu koło Nadarzyna. Kościół z uwagą obserwuje rozbudowę miasta i stara się w swoich działaniach przewidywać miejsca, gdzie w perspektywie 10-15 lat powstanie konieczność tworzenia nowych parafii. Dzieje się to na obszarach, gdzie proces urbanizacji jest intensywny, a istniejąca struktura kościelna nie zapewni właściwej opieki duchowej.
Jak długo trwa pozyskanie terenu pod inwestycję sakralną?
Bardzo różnie, np. od 2008 r. podejmujemy starania o nieruchomość pod nowy kościół na Odolanach. Musieliśmy zmienić lokalizację z uwagi na roszczenia, jakie pojawiły się wobec uprzednio otrzymanej działki. Mamy nadzieję, że w tym roku przy ul. Grodziskiej w Warszawie erygujemy parafię dla tej części miasta. Podobnie sytuacja wygląda na bemowskim Chrzanowie, gdzie oczekujmy już tylko na przekazanie terenu. W Ursusie mamy działkę zapisaną w planie zagospodarowania przestrzennego, kończy się procedura jej otrzymania od właściciela.
Czy wierni sami proszą o nowy kościół?
Wypływa to z woli zarówno wiernych, jak i poszczególnych proboszczów. Każde z nowych osiedli powstaje na terenie konkretnej parafii, i to jej gospodarz zwraca się do nas ze wskazaniem, że konieczne będzie podjęcie starań, by powstał nowy ośrodek duszpasterski. Otrzymujemy również sygnały i prośby od wiernych, który czy to przez swoich księży, czy wprost kontaktują się z kurią, prosząc o budowę kościoła.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 05 (745), 02 lutego 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 11 lutego 2020 r.