18 stycznia
wtorek
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Znak Jonasza - rekolekcje wielkopostne dla twórców kultury

Ocena: 0
1615

Wspólnota Twórców Chrześcijańskich Vera Icon zaprasza na rekolekcje wielkopostne "Znak Jonasza", które wygłosi o. Tomasz Biłka OP oraz zaproszeni goście.

Fot. Materiały promocyjne

Jakie jest powołanie artysty? Jak zidentyfikować w procesie twórczym Jonaszową ucieczkę? Jaki jest cel tych wszystkich natchnień. które rodzą się w sercu, ale wciąż są niezrealizowane ? Jaka jest misja sztuki dla chrześcijanina? To pytania, jakie orgaznizatorzy chcą postawić przed uczestnikami rekolekcji.

Podczas rekolekcji będzie możliwość zapoznania się z postacią Mariana Kołodzieja i jego twórczością. Urodzony w 1921 roku, polski artysta, plastyk, scenograf teatralny i filmowy, był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz od pierwszego dnia jego istnienia tj. od 14 czerwca 1940 roku - numer obozowy 432. Po wojnie ukończył wydział scenografii ASP w Krakowie i pracował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W swojej twórczości nie poruszał tematyki obozowej i milczał o przeszłości z czasów wojny przez prawie 50 lat swojego życia. Na początku lat 90-tych, wskutek ciężkiej choroby odczuł moc słów poety Herberta: "Ocalałeś nie po to, żeby żyć. Masz mało czasu, trzeba dać świadectwo". I stworzył cykl prac "Klisze pamięci. Labirynty" nawiązując do osobistych przeżyć obozowych. Poprzez swoje słowa-obrazy, tworzące klisze pamięci, wprowadza nas w labirynty wspomnień o tym, co przeżył i czego doświadczał w piekle Auschwitz.

Vera Icon to grupą katolików pochodzących ze środowisk artystycznych różnych miast. Nazwa grupy wyraża pragnienie wpatrywania się w jedyny Prawdziwy Obraz, jakim jest Jezus Chrystus. Jej członków jednoczy przekonanie, że sztuka jest narzędziem, przez które można odkrywać Boga i doprowadzać innych do spotkania z Nim.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa, przeniknie nasze serca swoim światłem.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II):  Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter