7 lipca
wtorek
Cyryla, Estery, Metodego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zawierzenie usuwa lęk

Ocena: 4.5
3259

W Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach w Warszawie można przygotować się do zawierzenia Jezusowi przez pośrednictwo Najświętszej Maryi Panny, na wzór św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.

fot. Anna Dziemska

– Nasze sanktuarium podejmuje różne formy pobożności, by wzmocnić i pogłębić kult Matki Bożej. Proponujemy też 33-dniowe rekolekcje przygotowujące do zawierzenia Maryi – mówi kustosz o. Tadeusz Suślik SchP. – Dają one możliwość formacji, pomagają poznać siebie i wprowadzają w kult Matki Bożej i Pana Jezusa. Do zawierzenia może przystąpić każdy, niezależnie czy jest osobą świecką, czy konsekrowaną, kapłanem lub siostrą zakonną – wyjaśnia. – Podstawą jest „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, którego lektura doprowadziła także Karola Wojtyłę – św. Jana Pawła II – do zawierzenia się Matce Bożej: Totus tuus.

Podobne akty zawierzenia prowadzone są także w innych miejscach w Polsce, m.in. w Niepokalanowie, choć nie zawsze z 33-dniową formułą przygotowania. Przy sanktuarium na Siekierkach rekolekcje prowadzi Wspólnota Duchowych Niewolników Maryi „Ad Iesum per Mariam”. – Maryjne zawierzenie się jest całkowitym oddaniem się Jezusowi, przez ręce Maryi, przez Jej Niepokalane Serce. Święty Ludwik de Montfort w swoim „Traktacie” wyłożył, czym jest to nabożeństwo – mówi Anna Kozikowska, z mężem Zbigniewem prowadząca Wspólnotę. – Poznajemy tam opis świętej niewoli miłości, czyli zupełnego oddania się Bogu do dyspozycji. Wszystko, co robimy, czym żyjemy, oddajemy Maryi, Ona zaś nas przygotowuje na spotkanie z Jezusem, wychowuje nas do relacji z Nim. Całe nabożeństwo jest drogą głębokiej przemiany serca, nawrócenia, uświadomienia sobie, kim jestem, oraz że wszystko, co mam, jest Bożym darem złożonym we mnie, Jemu należnym.

– Akt zawierzenia się Maryi oznacza początek nowej drogi życia – podkreśla Anna Kozikowska. – Święta niewola to nie brak wolności, ale całkowita rezygnacja z rozporządzania sobą, i przekazanie Matce Bożej siebie i wszystkich spraw swojego życia. Zawierzenie usuwa lęk, daje ogromną radość i całkowite zaufanie, że Maryja poprowadzi nas właściwą drogą. Ja sama – dodaje – jestem szczęśliwa, a przy licznych obowiązkach, które trzeba wykonać każdego dnia, mam poczucie, że żadna praca mi nie ciąży.

Zanim z mężem zawierzyli się Maryi, doświadczyli łaski umiłowania Eucharystii. – Kiedyś chodziłam do kościoła raz w tygodniu i to mi wystarczało, potem zrozumiałam, jak ważna jest Eucharystia. Bez niej dzień byłby niepełny, niezrealizowany – dzieli się Anna Kozikowska.

Spotkanie informacyjne przed rekolekcjami odbędzie się 10 lutego w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży przy ul. Gwintowej 3 w Warszawie. Już 18 lutego rozpoczną się 33-dniowe rekolekcje przygotowujące do złożenia lub odnowienia aktu ofiarowania Panu Jezusowi przez Niepokalane Serce Maryi, które nastąpi 24 marca, w wigilię Święta Zwiastowania Pańskiego. Według bowiem zalecenia św. Ludwika, zawierzenia należy dokonać w święto maryjne. Szczególnie zaś wskazywał on na dzień Zwiastowania, w którym wcielenie łączy się z całkowitym i pełnym ufności oddaniem się samego Syna Bożego w opiekę Dziewicy z Nazaretu.

– Istotne jest głębokie przygotowanie: raz w tygodniu, w soboty o godz. 18, spotykamy się na wspólnej Eucharystii i rozważaniu, w ciągu tygodnia indywidualnie przerabiamy program pracy w oparciu o „Traktat” św. Ludwika i przewodnik rekolekcyjny – wyjaśnia ks. Suślik.

W poprzedniej turze rekolekcji uczestniczyły osoby z Warszawy i okolic, a także z odległych rejonów Polski oraz z zagranicy. W Święto Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia 2018 r., akt zawierzenia złożyło ponad 300 ludzi, nie tylko obecnych w kościele. Ci bowiem, którzy nie mogą fizycznie uczestniczyć we wspólnych spotkaniach, mogą brać udział w rekolekcjach poprzez duchową łączność: wszelkie informacje, w tym nagrane konferencje, otrzymują mailem.

Wspólnota Duchowych Niewolników Maryi zaprasza także na Siekierki na Wieczory z Maryją, czyli spotkania modlitewno-muzyczne, w ostatnie soboty miesiąca o godz. 18, a w pierwsze soboty miesiąca o godz. 17.15 – na nabożeństwa wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi.

Szczegółowe informacje na temat rekolekcji: tel. 609 146 445 (w godz. 9-13) oraz 609 794 477 (w godz. 13-18), także na stronie: https://niewolnicy.wordpress.com/oraz http://www.sanktuarium-pijarzy.pl/.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 lipca

Wtorek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
oraz leczył wszystkie słabości i choroby

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 8,4-7.11-13; Ps 115,3-10; Mt 9,32-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter