14 grudnia
piątek
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zapas oliwy

Ocena: 4.69
1292

Postawa panien roztropnych i nierozsądnych z dzisiejszej Ewangelii jest zachętą do czujności wobec zbliżającego się dnia ostatecznej odpłaty.

fot. pixabay.com

Ta gotowość wyraża się w zapasie oliwy, dzięki któremu druhny, zgodnie z żydowską tradycją, mogą zapalić lampy na powitanie pana młodego. Według św. Hilarego z Poitiers lampy te symbolizują ludzkie dusze, które rozpalane są przez dobre czyny i wysiłek duchowy. Koresponduje to z zachętą Jezusa (Mt 5,16): „Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie”. Ludzie roztropni to ci, którzy w czasie swojego życia podejmują czyny miłosierdzia, dzięki którym będą gotowi na spotkanie z Bogiem. Nierozsądni, choć oczekują życia, wiecznego, nie czynią nic, by je osiągnąć. Niestety, w tym wysiłku nikt nie może nas zastąpić. O tę oliwę każdy musi zatroszczyć osobiście.

Chodzi jednak nie tylko o odpowiedź, czy uczyniłem wystarczająco dużo dobra, dzięki czemu Pan Bóg rozpozna mnie i wprowadzi do królestwa niebieskiego. Warto zapytać: czy w swojej codzienności w ogóle wychodzę na spotkanie Boga? Czy potrafię czuwać, nawet wtedy, gdy się opóźnia? Zachowanie takiej czujności nie jest łatwe. Nierzadko zdarza się bowiem, że choć pragniemy żyć dobrze, to pod wpływem emocji, zmęczenia lub wątpliwości wybieramy źle. Czasem kierują nami pragnienia przyjemności i wygody, które sprawiają, że szukamy dobra tam, gdzie go nie ma. Może to osłabić naszą uważność i spowodować, że prześpimy „czas nawiedzenia”. Cena życiowego komfortu może nas zaskoczyć!

Czy błąd pięciu panien wynikał tylko z tego, że nie zadbały o zapas oliwy? Może większym jeszcze było opuszczenie miejsca spotkania i szukanie oliwy u kupców? Dziewczęta uznały, że bez niej nie są godne spotkania z panem młodym. Podobnie wiele osób oddala się od Boga, sądząc, że ich grzechy i słabości są zbyt wielkie, by osiągnąć niebo. Wówczas szczęścia szukają na różnego rodzaju targach doczesności. Bazary kariery, rozwoju zawodowego czy sukcesu są pełne klientów. Niestety, nabyta tam oliwa nie zapewnia wejścia na ucztę w królestwie niebieskim. Wiara w Boga, w Jezusa Chrystusa opiera się na przekonaniu, że to nie my, ale On dokonuje naszego zbawienia. Także wtedy, gdy w żaden sposób na tę łaskę nie zasłużyliśmy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Wikariusz w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, prowadzi Duszpasterstwo Akademickie „Sandał”

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -