28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zapach Boga

Ocena: 0
1224

„Ewangelia albo śmierć Kościoła” – to przesłanie dla wspólnoty wierzących w Polsce płynie z książki kard. Konrada Krajewskiego „Zapach Boga”. Wydana nakładem „Znaku” zawiera ona wybór publicznych wypowiedzi polskiego kardynała: fragmenty jego kazań, przemówień, nielicznych wywiadów.

Fot. Twitter/agencja_KAI

- Dzisiejszemu światu nic nie jest tak potrzebne, jak świadectwo człowieka wierzącego. Człowieka, który swoim życiem staje się dowodem na istnienie Boga. To ja mam być dowodem na istnienie Boga – wyznaje w książce jałmużnik papieski. Na co dzień zajmuje się on najbardziej potrzebującymi, organizując dla bezdomnych, ubogich i imigrantów różnoraką pomoc i sam wychodząc na rzymskie ulice.

W prezentacji udział wzięli: s. Małgorzata Chmielewska, Szymon Hołownia i redaktor książki Krzysztof Tadej.

- Nadzieją dla Kościoła jest to, że taki człowiek robi rewolucję w mózgu – mówiła s. Chmielewska. – To nie jest facet, który głosi nam kazania, a następnie idzie do siebie na lunch i je frutti di mare, obsługiwany przez trzy zakonnice, tylko je razem z ludźmi bezdomnymi i im gotuje, zresztą świetnie – stwierdziła.

Szymon Hołownia wskazywał, że "książkę kard. Krajewskiego, choć zawiera rzeczy oczywiste, czyta się z uczuciem świeżości, jakby coś skierowanego bezpośrednio do siebie – zupełnie jak Ewangelię". Jak stwierdził:

Pan Bóg nie jest w stanie dotknąć tajemnicy ludzkiej wolnej woli, więc nie może powstrzymać ludzi czyniących zło, ale kiedy zło się panoszy, to Bóg dosiewa dobra

Z kolei redaktor książki Krzysztof Tadej przekonywał, że celem książki – podobnie jak istotą działalności kard. Krajewskiego – jest zbliżanie ludzi do Boga. Przyznał, że postać papieskiego jałmużnika, zwanego „kardynałem ulicy” nikogo nie pozostawia obojętnym i albo oburza, albo zachwyca.

"Papieski Robin Hood" – jak go nazywają - często odwołuje się do "skandalicznego i bezwarunkowego" miłosierdzia Bożego.

Kiedy ojciec spotkał syna marnotrawnego, to nie stawiał mu żadnych warunków. Najpierw było miłosierdzie. Miłosierdzie wyprzedza sprawiedliwość. Ci właśnie ludzie  są największym skarbem Kościoła, a wspólnota kościelna wokół nich winna się koncentrować.

- mówił red. Tadej.

W książce kard. Krajewski dzieli się także wspomnieniami związanymi z Janem Pawłem II, u którego boku w latach 1999 – 2005 pracował jako ceremoniarz. Mówi w szczególności o „Ewangelii cierpienia”, jaką w ostatnich latach życia podążał ten święty papież.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter