16 listopada
sobota
Gertrudy, Edmunda, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zachęta i umocnienie

Ocena: 0
1319

Przygotowania do I Komunii Świętej można zacząć w każdej chwili!

W przygotowaniach do I Komunii Świętej towarzyszyliśmy do tej pory pięciorgu naszym dzieciom – i mamy już, jak to stwierdził mój mąż, mocno z górki. Mamy też pewną, wprawdzie niezbyt wielką, perspektywę czasową drogi wiary naszych synów i córki, którzy kiedyś w białych albach z przejęciem „po raz pierwszy przyjmowali Pana Jezusa do swoich serc”. Stąd rosnąca w naszych rodzicielskich głowach jasność, że wiara jest łaską, a my sami jesteśmy tu sługami nieużytecznymi, walczącymi z różnym skutkiem z własnymi ograniczeniami i rutyną. Stąd niespecjalnie przepadam za poradnikami typu „jak wychowywać dzieci w wierze”.Źle znoszę deklaratywność wielu z nich, okrągłe zdania, łatwość interpretacji złożonych spraw, a nade wszystko – małą praktyczność.

Dlatego książka ciekawego duetu – dziennikarki i mamy oraz znanego duszpasterza i psychologa – zrobiła na mnie spore wrażenie. Przede wszystkim jest pomyślana jako osadzona w życiu wieloaspektowa pomoc rodzicom – i rzeczywiście może nią być. Mnie najcenniejszy wydał się rozdział zawierający konkretne propozycje rozmów z dziećmi na tematy związane z Bogiem, prawdami wiary i życiem chrześcijańskim. Ale są też rozdziały – pisane ludzkim językiem! – z których można samemu podszkolić się z wiedzy o tym i owym, co nie bardzo może dotychczas sami sobie przyswoiliśmy, a tu musimy tłumaczyć swoim pociechom. Są utrzymane w podobnym duchu wyjaśnienia słów pacierza i rzeczowe podpowiedzi, jak modlić się z dziećmi. Jest wsparcie w wątpliwościach i obawach związanych ze spowiedzią. Cały rozdział poświęcono instrukcji obsługi: „Jak przygotować wszystko, wszystkich i nie oszaleć” – o procedurach, organizacji przyjęcia, strojach i prezentach oraz pomysłach na świętowanie. I kolejny – dający odpowiedzi na trudne pytania: a co, jeśli nie możemy przystąpić do Komunii z dzieckiem, jeśli na Komunii dziecka zależy np. tylko dziadkom albo jeśli dziecko nie jest (lub jest wcześniej) gotowe do niej przystąpić, czy zapraszać niewierzącą rodzinę, czy wolno nam posłać dziecko do sakramentu, jeśli sami nie wierzymy, i wiele innych.

Mimo że to książka dla dorosłych, nie dla dzieci, jest przepięknie, klimatycznie zilustrowana, przez co natychmiast wzbudziła zainteresowanie sześcioletniej Helenki. Cóż, pomyślałam sobie, warto kuć żelazo póki gorące. Przygotowania do I Komunii Świętej można przecież zacząć w każdej chwili!

Z autorami książki Agnieszką Porzezińską i ks. Markiem Dziewieckim można spotkać się w piątek 5 kwietnia w godz. 16.30-17.30 w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie, w ramach Targów Wydawców Katolickich. Wstęp wolny.


Agnieszka Porzezińska, ks. Marek Dziewiecki, „Bóg kocha najbardziej. Przygotowanie do I Komunii Świętej w rodzinie”, ilustracje Ewa Poklewska-Koziełło, Jedność, Kielce 2019, 178 s.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 listopada

Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Dziś w Kościele:
+ sobota, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie rocznicy poświęcenia rzymskich bazylik świętych apostołów Piotra i Pawła albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Małgorzaty Szkockiej albo wspomnienie św. Gertrudy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 18,14-16;19,6-9; Ps 105 (104),2-3.36-37.42-43; Łk 18,1-8
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -