28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z papugą wśród młodych

Ocena: 0
5614

Ale jak Pismo Święte czytać? Nie da się go „połknąć” przez jedną noc jak dobrą powieść sensacyjną. Nie o tempo tu zresztą chodzi.

– Pismo Święte trzeba czytać systematycznie i konsekwentnie – mówi ks. Chrostowski. – Czy podczas przygotowań do kapłaństwa każdy kleryk je przeczytał? Czy każdy ksiądz w Polsce ma za sobą całościową jego lekturę? Nie rozstrzygam, pytam.

– Jeśli lektury Pisma Świętego nie ma w edukacji przyszłych kapłanów – tych, którzy kierują sumieniami innych – i nie jest ona ich codziennym pokarmem, to pytanie, jak czytać Pismo Święte, jest pytaniem o „innych”: dzieci, młodzież, rodziców. A tak być nie powinno – kwituje ks. Chrostowski, który lekturę Biblii rozpoczął na początku formacji kapłańskiej. – Czytałem jeden rozdział dziennie – systematycznie i konsekwentnie. Trwało to 4,5 roku. Potem przeczytałem ją po hebrajsku, aramejsku i grecku. To jak ćwiczenie charakteru, siły woli.

Czy każdy ksiądz w Polsce ma za sobą całościową lekturę
Pisma Świętego? Nie rozstrzygam, pytam.

Poleca, by lekturę zaczynać niekoniecznie od początku. – Zaczynanie Nowego Testamentu od Ewangelii św. Mateusza: „Abraham był ojcem Izaaka; Izaak ojcem Jakuba; Jakub ojcem Judy i jego braci; Juda zaś był ojcem Faresa i Zary, których matką była Tamar. Fares był ojcem Ezrona; Ezron ojcem Arama”, i tak przez 14 pokoleń – może zniechęcić – mówi biblista. – Albo dajmy pod nią dobry podkład merytoryczny, albo zacznijmy od św. Łukasza i Dziejów Apostolskich, które kontynuują jego Ewangelię, bo to księgi najłatwiejsze. Potem proponuję Ewangelie: św. Mateusza, św. Marka, która jest specyficznie męska w swej lakoniczności, i na koniec św. Jana – typowo sakramentalną, skierowaną do dojrzałych chrześcijan.

 

Wiara przez czytanie

Nikt z nas nie zna realiów epoki Starego i Nowego Testamentu na tyle, by się w niech swobodnie odnajdywać. Czytelnicy Pisma Świętego potrzebują więc klucza. I „Biblia z papugą” taki klucz daje. Na jej kartach powtarzają się „ikonki”: „Skarbnica wiedzy”, czyli kluczowe wersety z danego czytania, których warto nauczyć się na pamięć; „Czy wiesz…” – to ciekawostki dotyczące tego, o czym czyta się w danym rozdziale; „Życie w czasach biblijnych”, „Ludzie z biblijnych czasów” – stąd dowiemy się więcej o mniej znanych bohaterach Pisma Świętego.

Najważniejsze jednak wydają się „Słownik”, pomagający lepiej zrozumieć przesłanie słowa Bożego, oraz „Wprowadź to w życie”, czyli krótka nauka o tym, jak wdrożyć dany fragment w codzienność. Wstępy do ksiąg odpowiadają na pytania, kto je napisał, dlaczego, do kogo, kim są kluczowe postacie, gdzie rzecz się dzieje – i przedstawiają wyciąg najważniejszych wydarzeń z danej księgi. Nad kolorowymi mapami zamieszczonymi na końcu można się pochylić i prześledzić: świat patriarchów, wyjście z Egiptu i podbój Kanaanu, 12 pokoleń Izraela, królestwo Dawida i Salomona, wreszcie najważniejsze miejsca związane z życiem działalnością Jezusa. I podróże misyjne św. Pawła. Kolorowe wkładki, których w „Biblii z papugą” jest 20, proponują ważne informacje, pytania z odpowiedziami i zadania pogłębiające przesłanie biblijne.

– Młodych nie wystarczy jednak obdarować Pismem Świętym na Boże Narodzenie, Komunię czy bierzmowanie – przestrzega ks. prof. Chrostowski. – Należy pomóc im je zrozumieć. Nie każdy bowiem, kto czyta Pismo Święte, będzie duchowo wzmocniony. Musi dodatkowo dotknąć tego, co daje Kościół, co wychodzi z wiary. Czytając o wierze przodków, wzmacniamy swoją.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter