11 grudnia
poniedziałek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z papugą wśród młodych

Ocena: 0
622

Dzieci i młodzież czytają dziś nie więcej, niż wymaga kanon lektur. Jak w tej sytuacji namówić ich do zagłębiania się w Pismo Święte?

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Naprzeciw młodym wyszło wydawnictwo Rafael, które wypuściło właśnie na rynek „Biblię z papugą” – znaną na całym świecie z amerykańskiego wydania Zonderkidz. Na tym modelu wzorowali się graficy wydawnictwa. – Aby Pismo Święte było przystępne dla młodego człowieka, także wizualnie, ma w tym wydaniu formę przygodową. Pomagają grafiki, komentarze, objaśnienia, ciekawostki, didaskalia, przygodowa stylizacja, kolorowe mapy – mówi Janusz Michałowski, dyrektor Domu Wydawniczego Rafael.

 

Na początku było słowo, nie obraz

Kiedy bp Marek Solarczyk, szef Wydziału Katechetycznego Diecezji Warszawsko-Praskiej pokazał swoim uczniom „Biblię z papugą”, zapytali: „A skąd papuga?”. – Odpowiedziałem: Jak to skąd? Ona wskazuje właściwy kierunek – Panama! – relacjonuje.

– Przewodniczką po biblijnym świecie jest tu papuga. – tłumaczy Janusz Michałowski. – Papuga w sposób naturalny potrafi wypowiedzieć słowo ave, innych musi się nauczyć. Przez ave Słowo stało się ciałem, z którym my możemy się spotkać – także na kartach „Biblii z papugą”.

Tekst „Pisma Świętego dla młodych” Rafaela – bo tak brzmi oficjalny tytuł księgi – jest tekstem Biblii Tysiąclecia Pallotinum. Nie jest więc to kolejne streszczenie najbardziej „chwytliwych” fragmentów Starego i Nowego Testamentu. Mimo atrakcyjnej szaty graficznej tekst pozostaje wymagający. – Aby młodzi zechcieli sięgnąć po Pismo Święte, należy przede wszystkim zrozumieć i uszanować jego naturę – mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski, teolog, biblista, wieloletni przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich. – Ono jest jak zapis nutowy – żyje wtedy, gdy jest czytane. Pismo Święte jest punktem wyjścia. Ale człowiek musi wiedzieć, dokąd chce dojść. Biblię czytamy, by zrozumieć tajemnicę Boga, który stał się Człowiekiem.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 50 (636), 10 grudnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 grudnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły