W Domu św. Faustyny w Ostrówku swój finał miała XV Piesza Pielgrzymka z Warszawy do Ostrówka o pokój i jedność w rodzinach, narodzie i świecie.
Piesza pielgrzymka śladami św. Faustyny Kowalskiej z Warszawy do Ostrówka wyruszyła już 15 raz. Pielgrzymi przeszli prawie 40 km pieszo. Przez poprzednie 9 lat pątnicy pielgrzymowali do Domu św. Faustyny, zanosząc prośby o święte powołania kapłańskie. W tym roku pielgrzymi przeszli w I roku nowenny w intencji powołań do świętości rodzin, zaś hasło pielgrzymki brzmiało „O pokój i jedność w rodzinach, narodzie i świecie”.
Ostrówek jest małą miejscowością niedaleko Klembowa. Znany jest głównie z Domu św. Faustyny, który w rzeczywistości jest dawnym domem Aldony i Samuela Lipszyców. To właśnie u nich w 1924 r. zatrzymała się Helena Kowalska, aby zarobić na posag, który umożliwił jej wstąpienie do klasztoru. Obecnie Domem św. Faustyny opiekują się Siostry Jezusa Miłosiernego. Pielgrzymi nie mogą samodzielnie zwiedzać Domu Św. Faustyny, po przyjeździe należy zgłosić się do sióstr, by oprowadziły osoby po zabytkowym obiekcie.
Uważam, że dzisiejszych czasach tak mocno naznaczonych przez grzech, gdy te grzechy wydają się jak szkarłat, którego się już nie da wywabić niczym, to właśnie Miłosierdzie Boże jest ostatnią deską ratunku. Tak zresztą mówił Pan Jezus Świętej siostrze Faustynie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy je czcili i odwoływali się do niego, bo bez tego ciężko będzie w dzisiejszych czasach
– powiedział ks. Tadeusz Siewko, współorganizator pielgrzymki.
Pątnicy tradycyjnie zgromadzili się w Ostrówku w okolicach 1 sierpnia na wspólnej pielgrzymce, modlitwie i eucharystii. Pielgrzymka rusza zawsze w okolicach tej daty, aby uczcić wstąpienie Heleny Kowalskiej do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie i rozpoczęcie postulatu. Dlatego też pielgrzymka wyruszyła ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Żytniej w Warszawie, zaś jej finalnym punktem był Dom św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Ostrówku niedaleko Klembowa. Pielgrzymkę rozpoczął Apel Jasnogórski i Msza św. Nocna część pielgrzymki była bardziej kontemplacyjna, pielgrzymi odmówili wtedy także rachunek sumienia z całego roku. Zaś druga część składała się ze wspólnych modlitw, takich jak Godzinki do Najświętszej Maryi Panny. Pątnicy odmówili różaniec, mieli okazję wysłuchać wielu poruszających świadectw, a także konferencji na temat życia św. Faustyny Kowalskiej.
Oczywiście kontemplacji muszą towarzyszyć rozważania. To IV edycja pielgrzymki nocnej i ta część jest bardziej kontemplacyjna. Oprócz modlitw, takich jak różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia czy koronki biblijne, które każdy odmawiał indywidualnie, był też głębszy rachunek sumienia z ostatniego roku. Czas w nocy i w ciszy był od tej strony bardzo owocny. Natomiast od 6 rano włączyliśmy sprzęt nagłaśniający, uczestniczyliśmy także we wspólnie omawianym pacierzu, w pieśniach i wysłuchaliśmy konferencji na temat pierwszych lat życia św. Faustyny i relacji z rodzicami, jej rodzeństwem i odkrywania Bożego powołania. Odprawiliśmy także drogę krzyżową. Charyzmatem pielgrzymki jest rozważanie powołania św. Faustyny
– dodał duszpasterz.
Warunki atmosferyczne nie oszczędzały, burza i rzęsisty deszcz zaskoczyły pielgrzymów, jednakże to nie złamało ich pogody ducha. W pielgrzymce udział brały osoby młode, starsze, a także matki z dziećmi.
Staram się chodzić co roku na tę pielgrzymkę, w tym roku miała charakter pokutny. Niestety w nocy, na moście Śląsko-Dąbrowskim złapała nas burza i ulewa długo trwała. Było nam ciężko, ale z pomocą Bożą przeszliśmy. Na miejscu powitała nas piękna pogoda
– o swoich przeżyciach podczas pielgrzymki poinformowała pani Elżbieta z Wołomina.
Było super, warunki były ciężkie, ale wszystko obfitowało w dużo doznań duchowych. Podziwiam ludzi, którzy brali udział w pielgrzymce, a przede wszystkim matki z dziećmi, które przeszły tę trasę
– powiedział pan Waldemar, jeden z uczestników pielgrzymki.
W programie przewidziana była również koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Eucharystia, której o godz. 15.00 w Ostrówku przewodniczył bp Romuald Kamiński. Podczas homilii biskup podkreślał znaczenie miejsca, jakim jest Ostrówek dla historii św. Faustyny i jej rozeznawania powołania. Ponadto wskazywał na to, że każda inicjatywa z Bożą pomocą przerodzić się może w coś wielkiego i pięknego.
W pielgrzymce wzięło udział ok. 300 osób, ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Żytniej w Warszawie wyruszyło ok. 250 osób, natomiast po drodze pątnicy dołączali do pielgrzymki. Organizatorzy zachęcili do wzięcia udziału w jej przyszłorocznej edycji.