11 sierpnia
wtorek
Klary, Zuzanny, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyżej od świętych - wywiad z ks. Stanzione

Ocena: 0
738

Ludzie w wieku pięćdziesięciu, sześćdziesięciu, siedemdziesięciu lat, niezależnie od tego, co robią w życiu, może to być biskup, kardynał, lekarz, czy premier – niezależnie od wieku, niezależnie od sprawowanej funkcji, jeśli zachowali dziecięctwo duchowe, mają łatwość słuchania rozważań o aniołach i modlenia się do aniołów - przekonuje włoski angeolog, ks. Marcello Stanzione.

fot. pixabay.com/CC0

Dlaczego ksiądz zajmuje się tematyką aniołów?

W Kościele katolickim istnieje wiele rzeczywistości duszpasterskich, które powstały w wyniku różnych potrzeb. I tak, są kapłani, którzy zajmują się pomocą ludziom uzależnionym od narkotyków; inni kapłani, którzy pomagają samotnym matkom, starają się przeciwdziałać pladze aborcji; kapłani, którzy poświęcają się duchowości małżeństwa i rodziny. A ja, jakieś 30 lat temu, zrozumiałem, że oprócz misji w parafii – od 30 lat jestem proboszczem w małym miasteczku w prowincji Salerno, w południowych Włoszech – powinienem także zająć się szerzeniem we Włoszech katolickiego kultu do Świętego Michała i aniołów, ponieważ było wiele nieporozumień w temacie aniołów za sprawą New Age, ezoteryzmu, okultyzmu. Tak więc wychodząc od potrzeby duszpasterskiej, Pan dał mi do zrozumienia, że to było jedno z moich podstawowych zadań: pisanie książek o aniołach, o właściwej nauce katolickiej o aniołach, założenie strony internetowej, uczestniczenie w konferencjach, organizacja misji na temat aniołów, rekolekcji na temat aniołów.

Czym różnią się anioły od świętych?

Anioły należą do innej kategorii – są to bezcielesne byty duchowe, bardzo inteligentne i bardzo piękne, mające naturę przewyższającą naszą naturę, nas istot ludzkich. Święty jest natomiast częścią natury ludzkiej. Święty Franciszek z Asyżu, Święty Antoni Padewski, Święty Pio z Pietrelciny, polscy święci: Święty Maksymilian Kolbe, Święta Faustyna Kowalska – mają ludzką naturę. Anioły w pewnym sensie są jak święci – są pośrednikami między Bogiem a ludźmi – ale anioły interweniują dużo bardziej niż święci, bo są zawsze obok nas. Nasz Anioł Stróż jest zawsze u naszego boku. Więc w pewnym sensie anioły są wyżej i są ważniejsi niż święci. Nie zapominajmy, że w Biblii, w Starym Testamencie, termin „święty”, miano „świętego” zawsze przypisywane jest aniołom. Tak więc święci ludzie są nimi w takim stopniu, w jakim mają kontakt ze swoimi aniołami. Świętość jest z Boga, a Bóg udziela świętości za pośrednictwem posługi anielskiej.

Jaka jest księdza relacja z Aniołem Stróżem?

Ja przede wszystkim rano, zaraz po przebudzeniu, pierwszą rzeczą, jaką robię to ofiarowanie siebie Świętemu Michałowi Archaniołowi, tak, jak to robią na Górze Świętego Michała. W ciągu dnia często, ale także w nocy, kiedy się budzę, wzywam Anioła Stróża i Świętego Michała. Kiedy spotykam jakieś osoby modlę się do Aniołów Stróżów osób, które spotykam. Często ludzie zadają mi trudne pytania, osoby, które przychodzą do mnie po kierownictwo duchowe, do spowiedzi, a ja przyzywam zawsze ich Anioła Stróża. Także kiedy mam wygłosić kazanie w kościele, wzywam Aniołów Stróżów osób, które mnie słuchają. Tak jak mówi Papież Franciszek, rano, gdy się budzę, mówię: „Dzień dobry, Aniele! Życzę Ci dobrego dnia”. Wieczorem zaś, kiedy idę spać, także tak jak mówi Papież Franciszek, mówię: „Aniele, pomóż mi tej nocy, przyjdź mi z pomocą, bądź blisko, gdy zasypiam”.

Jak człowiek, który tylko w dzieciństwie modlił się do Anioła Stróża, a potem zaprzestał tej praktyki, może zacząć budować swoją relację z aniołem?

Zawsze to powtarzam: rozważania na temat aniołów nie są rozważaniami intelektualnymi czy teologicznymi, a przynajmniej nie tylko. Przede wszystkim są rozważaniami na temat dziecięctwa duchowego. Jezus w Ewangelii mówił: „Jeśli nie staniecie się jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa Bożego” [Mt 18, 3]. Dzieci mają ogromną łatwość wiary w anioły, widzenia aniołów. Wiele dzieci do wieku siedmiu, ośmiu, dziewięciu lat naprawdę widzi anioły, jest ich [tych dzieci]  naprawdę wiele. Później, w pewnym wieku, jakby to powiedzieć, stajemy się sceptyczni, nieufni. Ludzie w wieku pięćdziesięciu, sześćdziesięciu, siedemdziesięciu lat, niezależnie od tego, co robią w życiu, może to być biskup, kardynał, lekarz, czy premier – niezależnie od wieku, niezależnie od sprawowanej funkcji, jeśli zachowało się w środku dziecięctwo duchowe, jak mówi Jezus, mają łatwość słuchania rozważań o aniołach i modlenia się do aniołów. Tak więc to kwestia dzięcięctwa duchowego. Święci, którzy mieli nabożeństwo do aniołów, byli duchowymi dziećmi, zgodnie z tym, co znajdujemy w Ewangelii.

****

ks. Marcello Stanzione - wybitny włoski angeolog, od 30 lat proboszcz w prowincji Salerno, w południowych Włoszech. Autor ponad 250 książek, z których kilkanaście ukazało się także w języku polskim, m.in. "Najpiękniejsze modlitwy do aniołów", "Spotkania z Aniołem Stróżem" czy "Siedmiu Archaniołów. Historia zapomnianego kultu".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

redaktor portalu idziemy.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 sierpnia

Wtorek, XIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Klary, dziewicy
«Tak też nie jest wolą Ojca waszego, który jest w niebie, żeby zginęło nawet jedno z tych małych».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 2,8-3,4; Ps 119,14 i 24.72 i 103.111 i 131; Mt 18,1-5.10.12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: 11 sierpnia - Parafia MB Królowej Polski w Otwocku-Kresach

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter