25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Właśnie dla ciebie

Ocena: 0
1016

"Moja siostra była krawcową. Na ścianie wisiała u nas tablica z napisem: «w tym domu nikt nie będzie nikogo obmawiał»."

"Pewnego dnia przyszła bardzo bogata kobieta, aby złożyć zamówienie u mojej siostry. Zaczęła kogoś obgadywać. Moja mama poprosiła tę panią, by przeczytała, co tam jest napisane. Kobieta wstała i podeszła. A mama powiedziała: «Wolałabym żebrać na ulicy, niż znosić nieżyczliwość w swoim domu». Czy macie tyle odwagi, siostry?".

Czy macie tyle odwagi, czytelnicy? Tę historię znalazłam na 209 stronie książki „Matka Teresa. Wezwani do miłosierdzia”, w rozdziale „Grzeszących upominać”. Książka jest nowością nie tylko dlatego, że jej bohaterka – i w dużym stopniu autorka – zostaje w tych dniach świętą naszego Kościoła. Ale jest to nowość także w sposobie jej przygotowania: opracowaniem wybranych wypowiedzi czy fragmentów tekstów pisanych Matki Teresy i opowieści o Matce Teresie zajął się o. Brian Kolodiejchuk MC, postulator procesu kanonizacyjnego. Stąd autorami opowieści o świętej są świadkowie w jej procesie kanonizacyjnym, zresztą głęboko ukryci, aby zachowana była ich prywatność i przepisy prawa.

Trwa Rok Miłosierdzia. „Dlaczego Opatrzność sprawiła, że to Matka Teresa jest kanonizowana właśnie w tym szczególnym czasie” – pyta redaktor tomu – choć każdego świętego można by nazwać „świętym miłosierdzia”? Jakie przesłanie ta konkretna „święta czułej i miłosiernej miłości” pozostawia Kościołowi powszechnemu – i nie tylko – w kwestii miłosierdzia tak obecnego w nauczaniu papieża Franciszka, który ten Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia ogłosił?

Książka została głęboko przemyślana. Każdy z siedmiu uczynków miłosierdzia względem ciała i każdy z siedmiu uczynków miłosierdzia względem duszy jest potraktowany osobnym rozdziałem. Krótkie wprowadzenie wyjaśnia, jak Matka Teresa rozumiała ten uczynek, po czym następuje wybór cytatów z jej wypowiedzi oraz bogaty wybór świadectw złożonych przez osoby bliskie Matce Teresie. Podstawą do wyboru cytatów były listy do współsióstr i innych członków zgromadzenia, współpracowników, przyjaciół oraz przemówienia i wywiady. Nie zabraknie więc choćby historii o wystąpieniu Matki Teresy podczas ceremonii wręczenia Nagrody Nobla, kiedy święta wyraziście opowiedziała się przeciwko aborcji. W 1979 roku!

Na końcu każdego rozdziału zamieszczone są krótkie pytania do refleksji oraz modlitwa, „aby zachęcić nas do większej otwartości na miłosierdzie Boże w naszym życiu” i wobec naszych braci i sióstr.

To książka niezwykła, bo bardzo szybko przekonuje czytelnika, że jest właśnie dla niego. Taka wszak była Matka Teresa, która w czasach, kiedy tyle mówi się o ludzkości, zajmowała się zawsze pojedynczym człowiekiem. Bo widziała w nim Jezusa.

 

„Matka Teresa. Wezwani do miłosierdzia”, opracowanie i komentarz o. Brian Kolodiejchuk MC, przekład Arkadiusz Belczyk, Tomasz Bieroń, Monika Myszkiewicz, wydawnictwo Znak, Kraków 2016

Barbara Sułek-Kowalska
Idziemy nr 36 (570), 4 września 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter