25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej trafi do Zambii

Ocena: 4.7
240

Kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej zostanie dziś przekazana podczas Apelu bp. Patricowi Chisanga z Zambii. 

Fot. arch. idziemy.pl

Ten Wizerunek to dar ofiarny złożony przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego podczas Mszy św. beatyfikacyjnej kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej 12 IX 2021r.

Przybywam na zaproszenie pań z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Cudowną Ikonę miałem odebrać dwa lata temu podczas beatyfikacji Prymasa Polski, niestety nie mogłem tutaj przyjechać. Jestem pod ogromnym wrażaniem miłości jaką naród polski obdarza Matkę Bożą. Widzę teraz strumienie pielgrzymów przybywających na Jasną Górę przed Jej oblicze

- powiedział bp Chisanga.

Biskup opowiadał, że podczas formacji franciszkańskiej opowiadano mu o obrazie, który znajdował się w zakrystii kościoła.

To był obraz przywieziony przez Polaków podczas II wojny światowej. Moi współbracia dużo mówili o znaczeniu Wizerunku Jasnogórskiej Maryi dla Kościoła i świata. Ten historyczny obraz przekazano w 2009 r. z Zambii na Jasną Górę, dlatego teraz Instytut Prymasa Wyszyńskiego przekaże Ikonę do afrykańskiej diecezji

- przypomniał bp Chisanga.

Historyczny obraz, który z Polakami przeszedł gehennę II wojny światowej, nazywany jest „Matka Boża Wygnańców Tułaczy”, a który został przekazany przed laty na Jasną Górę, obecnie znajduje się w Bastionie św. Barbary.

Matka Boża Wygnańców Tułaczy to autentyczny obraz, który podzielił los Polaków pod radzieckim terrorem. Kiedy w 1939 r. Sowieci wtargnęli do kresowej osady Miłów na Podolu, ich „łupem” stał się także obraz Maryi, który znajdował się na ścianie Domu Ludowego. Sam wizerunek został podarty, a jego ramy sołdaci postanowili wykorzystać do portretu Stalina. Jeden z gospodarzy, świadek wydarzeń, zebrał zbezczeszczone szczątki obrazu i przechowywał je jak świętą relikwię. Kiedy w 1940 r. cała wieś została wywieziona do tajgi, także obraz przemierzał bezkresne syberyjskie przestrzenie. Wraz z Armią Andersa dotarł potem, przez Teheran, do Afryki do Bwana M’Kubwy.

Bp Patric Chisanga zauważył, że przed nim bardzo ważne zadanie, żeby szerzyć kult Matki Bożej w diec. Mansa. - Należy opowiadać o dokonanych cudach za przyczyną Maryi w Polsce, aby zrozumieć siłę Matki Bożej płynącą poprzez Ikonę - powiedział i dodał, że jest tutaj też pielgrzymem i modli się w intencji całej swojej diecezji i aby wartości, które przekazywał Jezus były nadal żywe.

Biskup w ramach dziękczynienia za powrót Kopii Cudownego Obrazu do Zambii wejdzie jutro symbolicznie z Praską Pielgrzymką Rodzin i będzie uczestniczył w uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Wtorek, XII Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 7, 6. 12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter