28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielki Tydzień

Ocena: 0
3029
Wydarzenia, które w tym czasie celebrujemy w liturgii, nie są tylko prostym wspomnieniem faktów historycznych. W liturgii uobecniamy wydarzenia zbawcze. Tak jak apostołowie, Maryja czy inne niewiasty będziemy nie tylko obserwatorami, lecz bohaterami tych wydarzeń.
I tak w Wielki Poniedziałek będziemy z Jezusem w Betanii wśród przyjaciół: Marii, Marty i Łazarza. W Wielki Wtorek będziemy Mu towarzyszyć, gdy Judasz podejmuje decyzję o zdradzie. W Wielką Środę razem z Apostołami będziemy przygotowywać Ostatnią Wieczerzę, by następnego dnia do niej zasiąść. Szczególnie ważna dla chrześcijan powinna być noc z czwartku na piątek, kiedy nasz Pan modli się w Ogrójcu, następnie zostaje pojmany, jest poniżany, uwięziony i wczesnym rankiem doprowadzony na sąd w pałacu Piłata. Bardzo ważne jest, aby w tych momentach Jezus nie był sam.

W towarzyszeniu Chrystusowi pomagają tzw. zegary Męki Pańskiej. Każdej godzinie przypisane jest konkretne wydarzenie opisane w Piśmie Świętym lub znane z tradycji Kościoła. Rozważanie rozpoczyna się o godz. 19 w Wielki Czwartek, gdy Chrystus umył nogi apostołom, a kończy w Wielki Piątek o godz. 18 złożeniem ciała Jezusa do grobu. Można godzina po godzinie towarzyszyć naszemu Mistrzowi. Nie chodzi o to, aby przerwać wszystkie czynności i oddać się refleksji, ale o to, by podejmując obowiązki w tych dniach, sercem być przy Panu. W ten sposób odpowiemy na wezwanie Jezusa z Ogrodu Oliwnego: „Wstańcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie” (Łk 22, 46).

Czuwanie będzie Mu szczególnie miłe. Zrekompensujmy Jezusowi ból, którego doświadczył od swoich uczniów, bo najpierw usnęli w Ogrójcu, a potem uciekli. Aby znaleźć przykładowy „zegar Męki Pańskiej”, wystarczy wpisać te słowa w wyszukiwarce internetowej.

Najważniejszym jednak sposobem towarzyszenia Jezusowi jest udział we Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, w Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek i w najważniejszej w całym roku kościelnym liturgii, czyli w Wigilii Paschalnej. Choć odbywa się ona w sobotni wieczór, to należy już do Wielkiej Niedzieli. W jej trakcie ogłosimy światu, że Jezus zmartwychwstał, że Jego miłość jest silniejsza od grzechu, śmierci i szatana. Odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Na tę chwilę przygotowywaliśmy się przez cały Wielki Post, podejmując różne postanowienia i wysiłki. W tę noc blask chrztu może w nas znowu zajaśnieć dzięki zwycięstwu Chrystusa nad śmiercią.

Niech te dni pomogą nam wszystkim doświadczyć mocy Zmartwychwstałego Pana!

***
Rozwinięciem powyższej refleksji są codzienne rozważania rekolekcyjne „Jezus w wielkim mieście” w Radiu Warszawa, telewizji Razem.tv oraz na Facebooku (www.facebook.com/Jezus.w.wielkim.miescie).

ks. Łukasz Żak
fot. Luz Adriana Villa A. / Foter / CC BY

Idziemy nr 13 (496), 29 marca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter