27 lutego
czwartek
Gabriela, Anastazji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Więcej Hildegardy

Ocena: 0
977

O co chodzi z tą Hildegardą? – pytają wciąż nowi zainteresowani, bo ta święta w 2012 r. ogłoszona została Doktorem Kościoła.

Fot. wikipedia commons / domena publiczna

Hildegard von Bingen otrzymuje boską inspirację i przekazuje ją swojemu pisarzowi.

Takie samo pytanie pewnie musiał zadać sobie w 1146 r. opat Bernard z Clairvaux, jeden z najbardziej wpływowych ludzi tamtej epoki, kiedy dostał pierwszy list od nieznanej sobie mniszki z konwentu benedyktynek w Disibodenbergu w Nadrenii. Autorka prosi w nim o radę, czy spisywać wizje, których doświadcza od najmłodszych lat. Otóż, otrzymuje od Boga Stwórcy obrazy i słowa tłumaczące istotę stworzenia i prawdę o pochodzeniu wszystkiego – nie są to ekstazy, mniszka „widzi” i „słyszy” wewnętrznymi oczami i uszami to, co pokazuje jej Bóg.

Ojciec Bernard zachęcił ją do spisania wizji. Rok później na Synodzie w Trewirze sam papież Eugeniusz III czytał obszerne fragmenty pierwszego jej dzieła Scivias („Poznaj drogi Pana”) i wyraził zgodę na jego upowszechnienie. Hildegarda miała wtedy 41 lat. Z jej wizji powstały spisane średniowieczną łaciną dzieła, w których opisany jest świat. Księgi zostały odkryte dla nas w bibliotece królewskiej w Kopenhadze. W latach 30. XX w. księga medyczna Hildegardy z Bingen Causae et Curae, czyli „O przyczynach i leczeniu chorób”, trafiła w ręce niemieckiego lekarza Gottfrieda Hertzka.

Postanowił zastosować wskazania Hildegardy i skutki przeszły jego oczekiwania – pacjenci wracali do zdrowia, a on zgłębiał dzieła Hildegardy, znajdując tam sposoby leczenia różnych znanych dziś schorzeń. Hertzka przetłumaczył XII-wieczną księgę na język niemiecki i wraz z uczniami wprowadzał w życie terapie i sposoby leczenia opisane w Cause et Curie. Ich przez dziesiątki lat gromadzone doświadczenia pokazały, że wiedza o wpływie otoczenia, roślin, zwierząt, wody, powietrza, kamieni pozwala człowiekowi na powrót do harmonii, czyli zdrowia duszy i ciała. Hildegarda pisze o viriditas – sile życia obecnej w stworzeniu, która daje „owocność naturze” i ludzkiej aktywności, a pochodzi od Ducha Świętego.

Dzieło Hildegardy to opis całego stworzenia – zarówno kosmosu i planet, jak i żywiołów, roślin, zwierząt. Autorka szczegółowo opisuje właściwości elementów stworzenia po to, by wyjaśnić Boży zamiar w nim zawarty. Stąd dowiadujemy się, co jest najlepsze dla człowieka, a co jest trucizną. Nazywa to odsłanianiem Raju – świata w cudowny sposób stworzonego dla najwspanialszego ze stworzeń, czyli człowieka, którego struktura i piękno została zapomniana. Niezwykłość dzieła Doktor Kościoła polega na tym, że ucząc nas sztuki leczenia ciała i duszy, jednocześnie prowadzi człowieka do Boga.

Elżbieta Ruman

18 września 2019 r. zapraszam na konferencję poświęconą Hildegardzie z Bingen i jej Dziełu. Gościem będzie uczennica dr. Gottfrieda Hertzka, pani Maria Adam – g. 10. Siedziba SDP, Warszawa, ul Foksal ¾.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 lutego

Szczęśliwy człowiek, który ufa Panu
Dziś w Kościele: czwartek po Popielcu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Pwt 30, 15-20; Ps 1, 1-4 i 6; Łk 9, 22-25
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
27 lutego – Parafia Bogurodzicy Maryi (ul. Powstańców Śląskich 67 D, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -