3 lipca
piątek
Jacka, Anatola, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wiara - przekaż dalej!

Ocena: 0
222

Nie od dziś wiadomo, że najlepszym, a często jedynym skutecznym sposobem przekazywania dzieciom wiary jest osobiste świadectwo więzi ich rodziców z Bogiem, a w następnej kolejności środowisko, w którym dziecko przebywa, w tym szkoła.

fot. Radek Molenda / Idziemy

Na tym też temacie skoncentrowano się 10 marca podczas zorganizowanej przez szkołę i przedszkole „Strumienie” oraz szkołę „Żagle” konferencji „Moc wiary – przekaż dalej! Jak wychowywać w wierze w czasach postprawdy?”. Wykłady prowadzili ks. prof. Ramiro Pellitero, ks. dr Marek Dziewiecki oraz Janusz Wardak.

Pierwszy z prelegentów, hiszpański teolog i duszpasterz, omówił niebezpieczne zjawisko postprawdy – świadomego zniekształcania rzeczywistości, w której Bóg przybiera w oczach człowieka karykaturalny obraz – jako przeszkody w poznaniu Boga. Przedstawił też – jako odpowiedź na postprawdę – model pedagogiki przekazywania wiary, wedle której „dziecko należy wychowywać według myśli Chrystusa”, czyli tak, by nabywało mentalności Chrystusa: odczuwało Jego uczucia, miało serce kochające innych tak jak On, tak samo współczujące, przebaczające i gotowe pomagać innym aż do rezygnacji z siebie.

Ksiądz dr Dziewiecki, psycholog i autor książek oraz rekolekcjonista, mówił, jak w dziecku budować dojrzałe relacje z Bogiem. – Jedyny sensowny opis Boga to ten, jak Bóg nas kocha. Trzeba więc o tym, jaka jest Jego miłość, mówić dzieciom obrazowo, w sposób jak najbardziej szczegółowy – przekonywał. I omówił najważniejsze cechy miłości Boga.

Z kolei Janusz Wardak, ojciec dziesięciorga dzieci, a więc praktyk w dziedzinie wychowania, oraz założyciel i prezes Stowarzyszenia Akademia Familijna, posługując się statystykami, oraz własnymi doświadczeniami, dał wykład na temat przekazu wiary w rodzinie. Omówił m.in. największe przeszkody w wychowaniu religijnym dzieci oraz pokazał zróżnicowaną podatność dziecka na zaszczepianie mu konkretnych wartości religijnych w kolejnych okresach jego dorastania. Tygodnik „Idziemy” był patronem medialnym konferencji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 lipca

Piątek, XIII Tydzień zwykły
+ Święto św. Tomasza, apostoła
Uwierzyłeś Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś;
błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,19-22; Ps 117,1-2; J 20,24-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter