29 lutego
czwartek
Lecha, Lutoslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wakacyjne praktyki duszpasterskie na Jasnej Górze

Ocena: 0
558

- Tu mamy okazję uczyć się jak służyć Kościołowi i człowiekowi - tak o swojej praktyce duszpasterskiej na Jasnej Górze mówią paulińscy klerycy. Jest zwyczajem, że w wakacje bracia przybywają tutaj, by pełnić różne posługi, zarówno te związane z liturgią, jak i te dotyczące codziennego życia zakonnego.

fot.www.twitter.com/JasnaGoraNews/

Br. Augustyn, alumn piątego roku, który pochodzi z Kamerunu, podkreśla, że to prawdziwa szkoła pokory i walki także z własnymi słabościami. - Ludzie, z którymi się spotykamy uczą nas wiary, tego jak być pobożnym i kochać Maryję. Czasami zawstydzają nas, idą kilometrami, by tu dotrzeć, a my leniwi jesteśmy i niekiedy z celi do kaplicy nie chce nam się przejść. To dla nas prawdziwa nauka - wyjaśnia.

O szczególnym czasie formacji mówi też br. Krzysztof, kleryk po pierwszym roku.

Dla nas, jako osób w formacji przygotowujących się do kapłaństwa, jest to szczególny okres, pomagamy ojcom, braciom. Jest to dla nas bardzo dobra praktyka, nabieramy umiejętności, uczymy się  pokory. Fizycznie może jest to jakiś wysiłek, ale jest też satysfakcja i mogę powiedzieć taki komfort duchowy, bo jest też czas na modlitwę, na służbę

- opowiada.

Klerycy podkreślają, że posługa na Jasnej Górze, w miejscu tak ważnym nie tylko dla Polaków, ale i dla zakonu, bo tu jest Matka i Opiekunka Paulinów, jest ważnym i pięknym duchowym przeżyciem. - Przy Niej uczymy się jak być do dyspozycji Kościoła i ludzi - zauważają.

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów z Krakowa Skałki, co roku przyjeżdżają na Jasną Górę, by tu służyć pielgrzymom i nabywać duszpasterskie doświadczenia. Pełnią posługę m.in. w kaplicy Matki Bożej i bazylice, w zakrystii, ale też np. w refektarzu.

Uczestniczą w codziennym klasztornym życiu mnichów jasnogórskich i mają okazję do spotkań i rozmów ze współbraćmi, którzy chętnie dzielą się z nimi swoimi przeżyciami kapłańskiej drogi, ale i np. historią tego miejsca.

Uczą się też w drodze na Jasną Górę, bo większość z nich bierze udział w pieszych pielgrzymkach. Najwięcej paulińskich alumnów idzie w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej. To duszpasterstwo w drodze jest czymś charakterystycznym dla Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 lutego

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 16, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter