22 kwietnia
poniedziałek
Kai, Leonii, Sotera
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Wielki Piątek dodatkowe wezwanie w modlitwie powszechnej

Ocena: 0.5
794

Specjalne wezwanie modlitewne za Ukrainę zostanie dodane w tym roku do modlitwy powszechnej odmawianej w Wielki Piątek podczas Liturgii Męki Pańskiej.

fot. arch.www.idziemy.pl

Wierni będą się modlić “za naród ukraiński doświadczający rosyjskiej napaści wojennej, za uchodźców i ofiary śmiercionośnych ataków” a także o pokój. Episkopat Polski wydał zgodę, aby podczas wielkopiątkowej liturgii księża mogli skorzystać z formularza z dodatkowymi wezwaniami modlitwy. Zostały one przygotowane przez watykańską Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów specjalnie na obchody Wielkiego Tygodnia w 2022 r., a ich polskie tłumaczenie – przez analogiczną komisję Konferencji Episkopatu Polski.

Modlitwa wiernych zanoszona do Boga we wszystkich potrzebach Kościoła i świata

W Wielki Piątek nie odprawia się Mszy świętej, jedynie Liturgię Męki Pańskiej. Ważnym jej punktem jest modlitwa wiernych zanoszona do Boga we wszystkich potrzebach Kościoła i świata dlatego ma ona szczególnie rozbudowany charakter.

Składa się ona z wezwań modlitewnych podawanych przez diakona, po każdym jest chwila modlitwy w ciszy, a następnie kapłan, który przewodniczy Liturgii Męki Pańskiej wypowiada słowa modlitwy podsumowującej – kolekty.

To nie pierwszy raz kiedy zdarza się, że do wielkopiątkowej modlitwy wiernych zostaje dołączone wezwanie modlitewne odnoszące się do bieżącej sytuacji na świecie. Na przykład w 2019 roku dodano specjalną intencję w związku z epidemią koronawirusa.

Tegoroczne wezwanie ma być przypomnieniem także innych konfliktów, które papież nazwał trzecią wojną światową „w kawałkach” – wyjaśniają eksperci komisji Episkopatu Polski ds. kultu Bożego i dyscypliny sakramentów.

***

ZA UKRAINĘ

Módlmy się za naród ukraiński doświadczający rosyjskiej napaści wojennej, za uchodźców i ofiary śmiercionośnych ataków, niech nasz Bóg i Pan powstrzyma przemoc, gwałt i zniszczenie, aby zapanował upragniony pokój.

Modlitwa w ciszy. Po niej kapłan śpiewa:

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty uśmierzasz wojny i poniżasz pysznych, uwolnij naród ukraiński od okrucieństw i cierpień, wejrzyj łaskawie na uchodźców i wygnańców, na rozdzielone rodziny i osierocone dzieci, a nam daj serca czułe na potrzeby przybyszów. Przez Chrystusa Pana naszego.

To wezwanie należy dodać po modlitwie Za rządzących państwami (nr 9) a przed wezwaniem Za strapionych i cierpiących (nr 10)

Czytaj także: Nowe wezwanie "za Żydów" i "ukraiński dodatek" w modlitwie powszechnej liturgii Wielkiego Piątku

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 kwietnia

Poniedziałek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 1-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter