11 grudnia
środa
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W poszukiwaniu tożsamości

Ocena: 0
490

Teologia to wiedza o Bogu. Otóż jest tylko jeden Teolog w pełnym tego wyrazu znaczeniu. Ten, o którym czytamy w Ewangelii, że „nikt nie zna Ojca, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić” (Mt 11,27).

fot. xhz

Owszem, zwyczajny chrześcijanin może być teologiem, ale tylko poprzez uczestnictwo w tej znajomości przedwiecznego Ojca, jaką ma Jego Syn, Jezus Chrystus.

Skoro zaś tak rzeczy się mają, to nie widać powodu, dlaczego wydziały teologiczne miałyby być szczególnie uprzywilejowanym miejscem poznawania Boga. Trudno przecież nie zgodzić się ze św. Tomaszem, który w Komentarzu Listu do Efezjan napisał, że prosta kobieta (vetula) może znać Boga więcej, niż uczony teolog. Jak dobrze wiemy, Akwinata miał wiele szacunku dla teologów i nie lekceważył naukowego uprawiania teologii. Chciał tylko przestrzec przed uprawianiem takiej teologii, która nie jest zanurzona w miłości ani nie prowadzi do Boga.

Przypomnę swego rodzaju pamflet na teologów, jaki znajduje się wśród opowieści chasydów. Kurtuazja, z jaką krytykę tę sformułowano, czyni ją jeszcze dotkliwszą. Oto czym, według tej opowieści, różni się teolog autentyczny od kogoś, kto ogranicza się do uprawiania nauk teologicznych: „Dwu ludzi weszło do pałacu królewskiego. Jeden z nich oglądał okiem znawcy długo każdy pokój, wspaniałe tkaniny i skarby i nie mógł się im napatrzeć. Drugi szedł przez salony, radując się tym jednym: »To jest dom króla. Jeszcze parę kroków i zobaczę mojego Pana, Króla!«”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 49 (738), 8 grudnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 17 grudnia 2019 r.

HONOROWE DOKTORATY

Doktoraty honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie odebrali 27 listopada o. prof. Jacek Salij OP – jeden z najwybitniejszych polskich teologów, oraz o. prof. Ladislav Csontos SJ, pierwszy dziekan Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie w Trnavie na Słowacji. Rektor PWTW ks. prof. Krzysztof Pawlina nazwał obu odznaczonych „dwoma kwiatami na łące teologii”. Zaznaczył, że obaj działali w czasach posoborowych, kiedy Kościół musiał się zmierzyć z postmodernizmem. Sylwetkę i dorobek naukowy o. Salija przedstawił ks. prof. Józef Warzeszak, o. Csontosa zaś jego współbrat o. prof. Józef Kulisz SJ. Przypomniał, że o. Csantos aż do upadku komunizmu w dawnej Czechosłowacji musiał ukrywać, że jest duchownym. Pracował wówczas jako matematyk w Słowackiej Komisji Planowania.

W uroczystościach uczestniczył również wielki kanclerz PWTW kard. Kazimierz Nycz. Gratulując obydwu odznaczonym, przyznał, że dla niego i dla całego jego pokolenia o. Salij i jego publikacje były punktem odniesienia: formowały, służyły do przygotowania kazań i wykładów. – Zapewne podobną rolę na Słowacji odgrywał o. Csontos – stwierdził kard. Nycz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 grudnia

Głoście Jego chwałę wśród wszystkich narodów, rozgłaszajcie Jego cuda pośród wszystkich ludów.
Dziś w Kościele:
+ wtorek, II tydzień Adwentu,
wspomnienie NMP Loretańskiej
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 40, 1-11; Ps 96; Mt 18, 12-14
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -