11 sierpnia
wtorek
Klary, Zuzanny, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W miejscu jak każde inne

Ocena: 0
970

Maryja – w momencie zwiastowania nastoletnia dziewczyna – pozostaje w centrum dzisiejszej perykopy ewangelicznej.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

W pierwszych słowach, wprowadzających nas w wydarzenie, które zmieniło świat, Łukasz Ewangelista ukazuje Maryję jako mieszkankę „miasta w Galilei, zwanego Nazaret”. Według danych historycznych nazwa miasteczka nie pojawia się przez pierwsze wieki po Chrystusie w źródłach pisanych. Oznacza to, że Nazaret nie odgrywał wielkiej roli w życiu ówczesnego Izraela. Anioł posłany przez Boga przybywa więc do miejsca na uboczu. Miejsca takiego jak każde inne.

Jednak Ewangelista podkreśla w tym samym zdaniu, że posłaniec Boży odwiedza „Dziewicę poślubioną mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida”. Daje w ten sposób sygnał wszystkim, którzy będą słuchać tej Ewangelii, że młoda dziewczyna – bohaterka sceny – będzie żoną (gdyż słowo „poślubiona” w oryginale możemy odczytać jako „zaręczona”) Józefa z królewskiego rodu. Rodu Dawida, w którym ma się narodzić Mesjasz. Władca.

Archanioł Gabriel wita Maryję słowami: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”. Oznaczają one wielką godność przyszłej Matki Pana. W języku greckim anioł wypowiedział słowo: chaire Maria, które oznacza dosłownie: „raduj się, Maryjo”. Dziewica z Nazaretu ma powody do radości, ponieważ jest „pełna łaski”, Bóg ją nawiedził i jest „błogosławiona między niewiastami”, czyli najszczęśliwsza ze wszystkich kobiet na ziemi. Urodzi Syna Bożego.

Maryja jest dotknięta niezwykłością przesłania i wielkością tej misji, którą Bóg dla Niej przewidział w historii zbawienia. Zmieszanie podkreślone przez Ewangelistę nie jest wynikiem niewiary. Powodem zmieszania jest to, że najzwyczajniej w świecie nikt nie mógł oczekiwać takiego komunikatu. Bóg daje Jej pomoc. Zostaje zapewniona o wsparciu, jakie otrzyma. „Moc Najwyższego osłoni” Matkę Syna Bożego. „Osłonienie” nawiązuje do cienia, jaki daje Bóg na spieczonej słońcem ziemi palestyńskiej. Symbolicznie – jest potwierdzeniem opieki, która towarzyszy dzieciom obietnicy danej Abrahamowi.

Maryja odpowiada: „Oto Ja, służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!”. Wyraża zgodę w formie, która jest ochoczym przyzwoleniem. Rozumie swoją służebną rolę w całej scenie i właściwie odczytuje zamysł Boga.

Zwykła dziewczyna z prowincjonalnego Nazaretu staje się odpowiedzialna za przyjęcie Słowa i wypełnienie się planu Opatrzności. Być może nigdy w dziejach ludzkości Tajemnica Boga nie weszła tak mocno w zwyczajność życia człowieka. Przez otwartość Maryi i my również możemy stać się uczestnikami niezwykłych planów Bożych, realizując je w naszej codzienności.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest wikariuszem parafi i św. Patryka na Gocławiu w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 sierpnia

Wtorek, XIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Klary, dziewicy
«Tak też nie jest wolą Ojca waszego, który jest w niebie, żeby zginęło nawet jedno z tych małych».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 2,8-3,4; Ps 119,14 i 24.72 i 103.111 i 131; Mt 18,1-5.10.12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: 11 sierpnia - Parafia MB Królowej Polski w Otwocku-Kresach

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter