Publikujemy wybrane świadectwa żałoby wyrażone pismami, jako cząstki tworzonej historii, osadzone na realnych doświadczeniach przywódców, którzy wspólnie z Janem Pawłem II kształtowali losy świata i dla których to on, papież Polak był drogowskazem i autorytetem.
W chwili, gdy właśnie zmarł papież Jan Paweł II, pragnę w imieniu Francji złożyć hołd człowiekowi, który z zapałem, przekonaniem i niezrównaną odwagą niósł słowo nadziei dla wszystkich narodów świata.
Żałoba dotyka dziś Francję, którą Jan Paweł II okazywał szczególną miłość. Odbył liczne wizyty duszpasterskie do naszego kraju. Wszyscy pamiętają Światowe Dni Młodzieży, podczas których zgromadził w Paryżu w 1997 r. setki tysięcy młodych ludzi.
Przesłanie ufności i niestrudzone działanie Jana Pawła II przyczyniły się do zmiany biegu historii.
Będzie niestrudzonym pielgrzymem dialogu, pojednania i pokoju.
Cały świat poruszają dziś ogromne emocje. Francja podziela to uczucie. Nasz kraj, ożywiony uniwersalnymi zasadami wolności, równości i braterstwa, stoczył z Janem Pawłem II wiele wspólnych bitew o pokój, demokrację, walkę z ubóstwem, a także o afirmację jedności Europy. Tę Europę, której poświęcił tyle wysiłków, aby przezwyciężyła swoje podziały, wyzwoliła się spod sowieckiego jarzma i pokojowo odnalazła drogę ku wolności.
Jacques Chirac, prezydent Republiki Francji
* * *
Był on kluczową postacią najważniejszych wydarzeń w dziejach świata, w moralnym centrum współczesnego życia. Był nieustraszony w wyrażaniu swej wizji lepszego świata oraz z wielką namiętnością i uczciwością był sam wierny tej wizji. Jego wielką nadzieją było budzenie całego świata na problemy godności i odpowiedzialności w obronie praw człowieka i świętości życia.
Papież był znany ze swej energii, intelektualizmu i czynnego działania w wymiarach globalnych, był niezmordowanym obrońcą pokoju, prawdziwym pionierem dialogu międzyreligijnego i siłą sprawczą krytycznej samooceny samego Kościoła. Pamiętamy jego pracę na rzecz jedności chrześcijan, włączając w to jak najściślejsze więzy między Kościołami katolickim i prawosławnym, a zwłaszcza wizytę Jego Świątobliwości w Syrii w 2001 r. – pierwszą w dziejach wizytę papieską.
Świat stracił przywódcę religijnego, który był czczony przez ludzi wszystkich religii i nie tylko przez nich.
Paul Yazigi, metropolita Aleppo
* * *
Jego Świątobliwość Papież Jan Paweł II był człowiekiem, do którego żywiłem wielki podziw. Był zdecydowanym i głęboko duchowo myślącym człowiekiem, wobec którego czułem wielki szacunek i uznanie. Jego doświadczenie w Polsce, wówczas kraju komunistycznym, i moje własne trudności z komunizmem stworzyły nam natychmiast wspólną podstawę. Gdy spotkaliśmy się po raz pierwszy, uderzył mnie widok człowieka bardzo praktycznego i otwartego, z rozległą oceną problemów globalnych. Nie miałem wątpliwości, że był wielkim przywódcą duchowym.
Tenzin Gjaco, XIV Dalaj Lama
* * *
Świat buddyjski przeżywa smutek z powodu śmierci Papieża Jana Pawła II. Był kochanym, współczującym przywódcą duchowym, który zdobywał serca wyznawców wszystkich religii. Jako buddyści znamy jego wysiłki na rzecz stworzenia świata bez przemocy. To przesłanie Powszechnej Miłości jest podzielane przez nas. Był bardzo dzielny, udając się do regionów wojny, aby działać na rzecz pokoju.
Podziwiamy jego konsekwentne wysiłki zmierzające do usunięcia ubóstwa i chorób na całym świecie. Mamy nadzieję, że jego przykład czynów humanitarnych będzie nadal natchnieniem do podobnych działań dla każdego.
Walpola Piyananda, Dharma Vijaya Buddhist Vihara
* * *
Kongijczycy nie zapominają i nigdy nie zapomną wizyty, jaką Ojciec Święty złożył im 5 maja 1980 r.
Zdajemy sobie sprawę, że straciliśmy jednego z najbardziej zdecydowanych naszych obrońców, który w każdym swym orędziu nie pomijał okazji, aby bronić jak najlepszego podziału dóbr naszej planety, z korzyścią dla poszkodowanych, zwłaszcza na kontynencie afrykańskim, oraz głoszenia że rozwój jest innym imieniem pokoju. Najlepszym hołdem, jaki możemy mu złożyć, jest działanie na rzecz zapanowania powszechnej zgody i pokoju, dla których nie szczędził żadnego wysiłku.
Denis Sassou N’Guesso, prezydent Republiki Kongo
* * *
Świat stracił przywódcę, który dawał natchnienie i inspirację, oraz bezinteresownego pasterza wiary chrześcijańskiej, bezinteresownego przywódcę duchowego, żarliwego obrońcę pokoju i sprawiedliwości. W czasie swego pontyfikatu głosił przesłanie miłości i pokoju oraz niestrudzenie orędował za prawami człowieka i sprawiedliwością społeczną. Jego walka z uciskiem i troska o ludzi przynosiła nadzieję i dawała inspirację milionom osób na całym świecie. Determinacja zmarłego Papieża prowadzenie Kościoła skupionego na duchowej misji świętości i na świeckim obowiązku wspierania godności ludzkiej będzie na zawsze pielęgnowana w pamięci.
Levy P. Mwanawasa, prezydent Republiki Zambii