30 maja
czwartek
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uroczystość Trzech Króli na Kamionku

Ocena: 0
582

W czwartek 6 stycznia bp Jacek Grzybowski w doroczną uroczystość Objawienia Pańskiego sprawował Mszę św. w kościele konkatedralnym na warszawskim Kamionku – Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej. 

Fot. Robert Śliwiński

Modlono się w intencji parafian, aby Pan ich błogosławił i prowadził, oraz zmarłych z kamionkowskiej parafii.

W słowie wstępnym bp Grzybowski powiedział:

Jest to kolejna po Narodzeniu Pańskim uroczystość Epifanii, ujawniania się, objawiania się Boga wcielonego, który dzisiaj odbiera hołd od trzech Magów – Trzech Króli, którzy symbolicznie wyrażają całą ludzkość. Chcemy więc Bogu wcielonemu, obecnemu w Słowie, w Eucharystii, we wspólnocie Kościoła oddać cześć jak owi trzej magowie. Chcemy wyrazić naszą miłość i wiarę.

We wstępie homilii bp Jacek Grzybowski nawiązał do wielowiekowej tradycji obchodzenia uroczystości Objawienia Pańskiego i mówił m.in.:

Zobaczyliśmy Jego Gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon (Mt 2,2) (…) Długa, już prawie dwutysiącletnia tradycja chrześcijaństwa – pobożności chrześcijańskiej – na podstawie ofiarowanych darów określiła liczbę mędrców, bo Ewangelia o nich wprost nie mówi (…).

My dzisiaj w kulturze porzuciliśmy kult, czyli cześć oddawaną Bogu, Jego dziełu, mądrości. Oddalamy się nie tylko od księgi natury, oddalamy się także od kultury. Tworzymy sobie sztuczne światy, wirtualne przestrzenie, rzeczywistości, których ostatecznie nie ma. Karmimy się bardzo słabymi i miałkimi treściami. Popkultura dominuje wobec kultury wysokiej. (…) Nie potrafimy często odczytywać głębszych znaków czasu, mądrości

– dodał biskup.

Na zakończenie Mszy św. ks. dr Wacław Madej – proboszcz parafii w imieniu parafian i kapłanów podziękował księdzu biskupowi za obecność i sprawowanie Eucharystii.

Muzycznie wydarzenie uświetnił Konkatedralny Chór Kamionek pod dyrekcją Jolanty Janczuk-Tyszkiewicz.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Czwartek, VIII Tydzień wielkanocny
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 14, 12-16. 22-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter