29 czerwca
środa
Piotra, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukraina: pielgrzymi powracają do sanktuariów

Ocena: 0
457

Do narodowego sanktuarium maryjnego w Berdyczowie po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, powraca ruch pielgrzymkowy. W tym roku na obchodzony 18 lipca odpust Matki Bożej Szkaplerznej, przybyły rzesze pielgrzymów w ramach pieszych pielgrzymek organizowanych z różnych zakątków Ukrainy.

Lipiec jest na Ukrainie czasem pieszych pielgrzymek do największych sanktuariów maryjnych: Berdyczowa w diecezji kijowsko-żytomierskiej, Latyczowa w diecezji kamieniecko-podolskiej oraz Bołszowiec, w archidiecezji lwowskiej. Po ubiegłorocznych ograniczeniach sanitarnych, w tym roku ruch pielgrzymkowy na nowo się odrodził. Mówi jeden z pielgrzymów, ks. Władysław Derunow, kapłan archidiecezji lwowskiej:

Berdyczów to bardzo stare sanktuarium maryjne, które odrodziło się po czasach radzieckich. Obraz Matki Bożej Berdyczowskiej towarzyszył Janowi Pawłowi II dwadzieścia lat temu, gdy odwiedził on Ukrainę. Dlatego po rocznej przerwie pielgrzymkowej, przybywamy w tym roku do tego miejsca. W czasach sowieckich przed zamkniętym klasztorem stał czołg. Dziś wchodząc na plac widzimy pomnik Jana Pawła II. To jest bardzo wzruszające. Duch św. który zstąpił na tę ziemię, przemienił jej oblicze

Bedyczowski odpust, celebrowany 18 lipca w godzinach przedpołudniowym, zgromadził na placu przed sanktuarium licznych pielgrzymów oraz rzymskokatolicki episkopat Ukrainy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 czerwca

Środa, XIII Tydzień zwykły - uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
Od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter