28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukraina: dobiega końca Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Ocena: 0
4257

Na Ukrainie, tak jak w większości innych krajów chrześcijańskich kończy się 25 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W Kijowie rozpoczął się on 21, a w Charkowie 20 stycznia.

fot. pixabay.com

W stolicy zapoczątkowało go wieczorne nabożeństwo międzywyznaniowe w stołecznej cerkwi greckokatolickiej św. Bazylego Wielkiego. Przewodniczył mu arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk. Obecni byli przedstawiciele Kościołów katolickiego (łacińskiego) i Ormiańskiego Apostolskiego oraz wyznań protestanckich.

W kazaniu nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Claudio Gugerotti podkreślił, że temat tegorocznego Tygodnia wiąże się z przekonaniem, iż „Bóg osobiście wyzwala chrześcijan do tych, którzy starają się widzieć w nas niewolników”. Przypomniał, że hasło na ten rok zaproponowali chrześcijanie z Karaibów, którzy przez całe stulecia cierpieli wskutek ucisku kolonializmu.

Szczególną uwagę kaznodzieja zwrócił na grzech podziałów wśród chrześcijan, który przeszkadza reszcie świata nawracać się na wiarę. – Każdy z naszych Kościołów miał w swych dziejach własnych inkwizytorów i nikt nie twierdzi, że już ich nie ma – mówił dalej dyplomata papieski. – Dlatego musimy mniej mówić, mniej wierzyć w półprawdy i składać mniej retorycznych oświadczeń – podkreślił i dodał: „Winniśmy uświadomić sobie ten haniebny grzech, odnawiając w swym codziennym życiu zgodność z Ewangelią, a nie z tradycjami”.

Z kolei abp Szewczuk zauważył, że to właśnie Ukraińcy odczuwają szczególnie ostro, i to codziennie, podziały między chrześcijanami, należącymi do jednej zbiorowości etnicznej. – Jest to rana, która rozrywa na kawałki serce i ciało narodu ukraińskiego – stwierdził zwierzchnik grekokatolików. W tym kontekście przypomniał, że Jan Paweł II nazwał Ukrainę „laboratorium ekumenizmu”.

Na zakończenie nabożeństwa modlitwy w intencji jedności odmówili przedstawiciele Kościołów ormiańskiego i protestanckich.

Dzień wcześniej – 20 stycznia tydzień ekumeniczny rozpoczął się w Charkowie – drugim co do wielkości mieście Ukrainy. Pierwsze nabożeństwo w intencji jedności odprawiono w cerkwi św. Dymitra Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (UAKP), a nazajutrz chrześcijan różnych wyznań przyjęli w swej katedrze miejscowi grekokatolicy. Nabożeństwu przewodniczyli tam wspólnie greckokatolicki egzarcha charkowski Wasylij Tuczapeć, arcybiskup Igor (Isiczenko) z UAKP, biskup prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego Mitrofan oraz duchowni ormiański i protestanccy.

W obchodach Tygodnia tradycyjnie już nie uczestniczą duchowni Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, którego obecne kierownictwo zajmuje stanowisko jawnie antyekumeniczne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter