29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ubodzy są naszą busolą

Ocena: 4.8
1475

Ważne jest działanie Parafialnych Zespołów Caritas. W małych wspólnotach można rozpoznać, gdzie są osoby ubogie. - mówi ks. dr. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, w rozmowie z Ireną Świerdzewską

 

fot. arch. Caritas Polska

Ojciec Święty Franciszek w liście na Światowy Dzień Ubogich pisze, że ci, którzy nie zauważają ubogich, zdradzają nauczanie Chrystusa. Jak to rozumieć?

Cały pontyfikat papieża jest skierowany na ludzi wykluczonych, ubogich. Papież w swoim orędziu pisze, że Jezus jest „pierwszym biednym (…) ponieważ reprezentuje ich wszystkich”. Jezus nie tylko staje po stronie ubogich, ale też dzieli z nimi ten sam los. Papież Franciszek zaznacza, że ubóstwo nie jest owocem nieszczęścia, ale konkretnym znakiem obecności Boga pośród nas. Rozpoznajemy Go w życiu ubogich, w ich cierpieniu i wzgardzeniu, w nieludzkich czasem warunkach, w których zmuszeni są żyć.

Jeżeli zatracamy wrażliwość na ubogich, przestajemy ich dostrzegać obok nas, to właśnie „zdradzamy nauczanie Jezusa”. To zdanie zmusza nas do refleksji. My często uciekamy od ubogich. Oni nie mogą być wykluczeni ze społeczeństwa, a niestety takie postawy szczególnie widzimy w społeczeństwach najbogatszych, najbardziej rozwiniętych.

Ubodzy nie są dodatkiem do nas w tym świecie, ale są dla nas głosem Ewangelii.

 

Jak ubodzy mogą nas ewangelizować?

Ojciec Święty nazywa ubogich prawdziwymi ewangelizatorami, ponieważ pierwsi zostali zewangelizowani i powołani do udziału w błogosławieństwie Pana i Jego Królestwa. „Ewangelizują nas, ponieważ pozwalają nam odkryć najbardziej naturalne rysy twarzy Ojca” – wyjaśnia papież Franciszek. Oni mogą nas wiele nauczyć także dlatego, że przez własne cierpienia znają Chrystusa cierpiącego. Ojciec Święty mówi tu o nowej ewangelizacji przez ubogich, uznaniu zbawczej mocy ich egzystencji i postawieniu jej w centrum drogi Kościoła. Wyjaśnia, że „jesteśmy wezwani do odkrycia w nich Chrystusa, do użyczenia im naszego głosu w ich sprawach, ale także do bycia ich przyjaciółmi, słuchania ich, zrozumienia ich i przyjęcia tajemniczej mądrości, którą Bóg chce nam przekazać przez nich”. Uczymy się dzięki nim kierowania uwagi na drugiego człowieka, prawdziwej troski o niego i szukania jego dobra.

 

Wydaje się, że w Polsce sytuacja materialna Polaków poprawiła się m.in. za sprawą 500+, spadło też bezrobocie. Kim dziś jest współczesny ubogi?

Na świecie prawie miliard ludzi – dokładnie 800 milionów – żyje w ubóstwie materialnym, za mniej niż 1,9 dolara dziennie. Ubodzy to cierpiący głód, pozbawieni środków do życia, ale także wykluczeni w różnych kategoriach, bez dostępu do edukacji, do podstawowych praw, usług, procesów decyzyjnych, komunikacji.

Obecnie zauważamy wzrost ubóstwa wśród Polaków. Jak wynika z raportu „Poverty Watch 2021”, zasięg ubóstwa skrajnego zwiększył się z 4,2 do 5,2 proc., a liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie zwiększyła się w 2020 r. do 2 mln osób. Więcej osób korzysta z jadłodajni – mówią dyrektorzy diecezjalnych Caritas. Nie jest to wzrost lawinowy, ale wyraźnie zwiększa się liczba seniorów w jadłodajniach. Ubóstwo, które dotyka seniorów, dotyczy nie tylko spraw materialnych, ale też wykluczenia społecznego, co dało się zauważyć w pandemii. Kiedy ludzie nie mogli się spotykać, to korzystali z komunikacji internetowej. Seniorzy byli skazani na samotność, gdyż dostęp do internetu w tej grupie wiekowej jest ograniczony.

 

Czy najbardziej potrzebujący pomocy sami się zgłaszają, czy trzeba ich odszukać?

Wielu z powodu życia w niedostatku czuje się zawstydzonych tą sytuacją albo myślą: „są inni, biedniejsi ode mnie”. Rozpoznanie ich potrzeb jest możliwe tylko w małej wspólnocie, na przykład parafialnej, sąsiedzkiej. Często o takich sytuacjach ubóstwa, potrzebie pomocy, informują nas Szkolne Koła Caritas czy właśnie osoby mieszkające blisko. Jak dużo jest takich osób, wskazuje choćby nasz program pomocowy „Karta na codzienne zakupy”. Niektóre osoby ubogie materialnie same zgłaszają się do nas, inne przychodzą z towarzyszącą im osobą czy wolontariuszem. W takich momentach widać, jak ważna jest wspólnota. Ojciec Święty wskazuje nam, żeby nikt nie był samotną wyspą, ale żeby ci, którzy towarzyszą ubogim nawet z daleka, zgłaszali takie sytuacje w instytucjach pomocowych. Caritas realizuje wiele programów dla takich osób, obok „Karty na codzienne zakupy” są choćby „Spiżarnia Caritas” oraz Program Operacyjny Pomocy Żywnościowej.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter