14 czerwca
piątek
Bazylego, Elwiry, Michala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tygodniki katolickie reagują na medialne zarzuty krycia pedofilii przez Jana Pawła II

Ocena: 0
594

Inicjatywę zorganizowaną przez tygodniki „Gość Niedzielny”, „Niedziela” i „Idziemy” zaprezentowano w czwartek podczas konferencji prasowej pt. „Odkrywamy prawdę o stosunku Jana Pawła II do nadużyć seksualnych duchownych”.

Fot. xhz

W siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie członkowie redakcji katolickich czasopism przedstawili wspólne stanowisko na temat obrony Jana Pawła II przed medialnymi zarzutami, jakoby w trakcie swojego pontyfikatu nie reagował on na doniesienia o przestępstwach seksualnych duchownych na całym świecie. Ukazała się wspólna wkładka tematyczna tygodników poświęcona temu zagadnieniu. Składają się na nią artykuły, których autorzy bronią papieża Polaka i pokazują, że stawiane mu zarzuty są bezpodstawne.

Prowadzący spotkanie Krzysztof Ziemiec poinformował, że zorganizowano je, żeby zakomunikować prawdę.

Barbara Stefańska, sekretarz redakcji „Idziemy”, wskazała, że zarzuty stawianie w mediach mają na celu podważenie świętości Jana Pawła II.

Wydaje się to niebywałe po 20 latach od jego śmierci. Pamiętam, że panowało wtedy powszechne przekonanie, że jest święty, pojawiały się hasła i okrzyki „Santo subito”. A teraz pojawiają się pomysły dekanonizacji. Takie coś jak dekanonizacja zresztą nie istnieje. Żaden święty nie był nigdy dekanonizowany, chociaż mamy w Kościele cały katalog świętych, którzy w swoim życiu popełniali błędy

– mówiła.

Błąd tkwi w tym, że uznaliśmy, iż Jan Paweł II był nieomylny we wszystkich sprawach. Jest nieomylność papieska zawężona do spraw wiary i moralności ogłaszanych ex cathedra, ale dotyczy np. nominacji czy decyzji organizacyjnych lub administracyjnych.

Przypomniała definicję świętości autorstwa kard. Josepha Ratzingera, że "bycie świętym nie zakłada bycia lepszym od innych; przeciwnie, święty może być bardzo słaby i popełniać wiele błędów w swoim życiu".

W Janie Pawle II widzieliśmy, że miał głęboki kontakt z Bogiem, że poprzez jego życie, poprzez jego słowa, poprzez spotkania z ludźmi, wiele osób nawróciło się, zmieniło swoje życie

– mówiła Stefańska.

Widzimy, że życie, słowa i czyny Jana Pawła II były bardzo spójne. Nie można mu zarzucić, że się czegoś bał. Nie bał się nawet śmierci (...), nie bał się występować przeciwko włoskiej mafii. Nie można mu też zarzucić braku roztropności, bo konsultował decyzje personalne z poszczególnymi dykasteriami, z biskupami. Szeroko konsultował swoje decyzje, tylko dane, na podstawie których odejmował decyzje, okazały się błędne 

– wyjaśniła dziennikarka. Stefańska odniosła się do słów Bronisława Wildsteina zawartych w dodatku, że "prawda o Janie Pawle II się obroni".

To prawda, że zarzuty wobec Jana Pawła II są słabe, (...) one nie mają podstaw. Z czasem Jan Paweł II się obroni, ale podważając jego autorytet my niszczymy sami siebie 

– zastrzegła.

Nakład wkładki, razem z partnerem publikacji, tygodnikiem „Wsieci”, liczy w wersji papierowej 300 tys. egzemplarzy. O inicjatywie informują także inne media katolickie, których, jak powiedział Mariusz Książek, jest w kraju prawie 60. Jak poinformował, wkrótce uruchomiona zostanie także domena w celu udostępnienia czytelnikom platformy pisemnego poparcia dla świętości Jana Pawła II.

Wkładkę tygodników katolickich otwiera wspólny wstęp redaktorów naczelnych „Niedzieli”, „Gościa Niedzielnego” i „Idziemy”.

Nie możemy pozostać obojętni wobec oskarżania św. Jana Pawła II o to, że nie reagował na nadużycia seksualne w Kościele katolickim. Zarzuty te nie są poparte żadnymi wiarygodnymi dowodami; są opiniami czy wręcz pomówieniami niewytrzymującymi konfrontacji z faktami 

- piszą ks. Jarosław Grabowski, ks. Adam Pawlaszczyk i ks. Henryk Zieliński.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 czerwca

Czwartek, X Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter