8 października
sobota
Pelagii, Brygidy, Walerii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trwa pielgrzymie "oblężenie" Jasnej Góry

Ocena: 0
274

Przede wszystkim z błaganiem o pokój na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie, ale też z modlitwą za Kościół i trwający w nim synod, za młodych – o wiarę i wierność chrześcijańskim wartościom odbywają się tegoroczne piesze pielgrzymki na Jasną Górę. 

Fot. jasnagora.com - Pielgrzymki legnicka i świdnicka

Rozpoczął się pierwszy sierpniowy szczyt związany z uroczystością Wniebowzięcia NMP. Każdego dnia przybywać teraz będą duże diecezjalne grupy, a w nich tysiące pątników.

Pielgrzymki w swojej różnorodności wracają po pandemii i jej obostrzeniach do pełnego wymiaru i tradycyjnego sposobu docierania na Jasną Górę. Choć pandemia nie przerwała pielgrzymowania, to teraz następuje jego ożywienie.

Pandemia nas, że tak powiem, troszeczkę wycofała z Częstochowy, więc staramy się to nadrobić. Dobrze, że było nas sporo, atmosfera powoduje, że chce się iść, jest tam radość, śpiew i po prostu chce się tutaj wracać. Niektórzy myśleli, że po pandemii będzie ciężko, a jednak jest więcej pielgrzymów i dużo młodzieży, to jest bardzo pocieszające. Jedna trzecia pielgrzymów, a może i połowa, którzy uczestniczyli pierwszy raz

– mówią uczestnicy pielgrzymek.

Dziś na Jasną Górę dotarły dwie pielgrzymki piesze: 30. legnicka i 19. świdnicka.

Do Matki Boskiej przez pola, lasy, w deszczu, taka jest duchowość tej pielgrzymki, jak człowiek pójdzie pierwszy raz, to nie ma końca. Każdemu bym poleciła, to są naprawdę ogromne emocje choćby jeden raz spróbować. Nasi bracia z Ukrainy cierpią, chcemy zatrzymać tę wojnę, Matka Boża jest największą orędowniczką pokoju. Myślimy o ludziach, którzy są w czasie wojny, modlimy się za nich z całego serca.

Paulini zapewniają, że sanktuarium jest gotowe na przyjęcie pątników. Zapraszając, przypominają o przestrzeganiu koniecznych zasad sanitarnych i podkreślają, że większość liturgii z udziałem pieszych pielgrzymów celebrowana jest na Szczycie, ale także przed Kaplicą Matki Bożej znajduje się duży telebim i tam też można uczestniczyć we Mszy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 października

Sobota, XXVII tydzień zwykły
Błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego
i zachowują je wiernie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 11,27-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter