19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Terapia duchowa - modlitwa za chorych i pracowników służby zdrowia (transmisja Mszy św., zdjęcia)

Ocena: 4.57333
5873

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia biskup Romuald Kamiński zaprasza do wspólnej modlitwy w intencji chorych, pracowników służby zdrowia i ich bliskich. Ostatnia dziewiąta Msza Święta nowennowa zostanie odprawiona 27 stycznia pod przewodnictwem bpa Jacka Grzybowskiego w parafii św. Michała Archanioła w Warszawie-Grodzisku.

Fot. Diecezja warszawsko-praska

Transmisja:

W trudnym czasie pandemii i wzrostu zachorowań na COVID-19 wysiłkom personelu medycznego i walce pacjentów z chorobą towarzyszy terapia duchowa.

Zapraszam na Msze Święte, które będą transmitowane od 2 grudnia w każdą środę przez najbliższe tygodnie o godzinie 20. Już teraz proszę, abyście przesyłali na podany adres swoje intencje, którymi chcecie się podzielić

– zachęca biskup Romuald Kamiński zaznaczając, że organizatorzy Terapii Duchowej chcą, by Eucharystie były celelbrowane w różnych miejscach, m.in. w kaplicach szpitalnych.

Intencje można przesyłać na adres mailowy intencje@salvenet.pl lub na profilu facebookowym @DiecezjaWarszawskoPraska. Będzie to możliwe także na czacie na kanale YouTube podczas transmisji Mszy Świętej, w której będzie można uczestniczyć przez dziewięć tygodni za pośrednictwem kanału YouTube SalveNET.

Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia w tej trudnej sytuacji epidemii pragnie duchowo towarzyszyć zarówno personelowi medycznemu, który w swojej codziennej służbie pomaga chorym, ale także pragnie wesprzeć wszystkich chorych. Nie tylko tych, którzy są w szpitalach, ale również tych, którzy są w domach, są osamotnieni, potrzebują takiego lekarstwa, jakim jest modlitwa, pamięć o nich

– podkreśla krajowy duszpasterz służby zdrowia ksiądz Arkadiusz Zawistowski.

Msze Święte w intencji chorych i ich bliskich oraz za pracowników służby zdrowia będą odbywać się w formie nowenny.

To wyjątkowa forma modlitwy. Święty Hieronim mówił, że liczba dziewięć to symbol cierpienia, smutku. Po tych dziewięciu dniach, w tym dziesiątym, ma nastąpić radość. Mocno ufamy, że tak będzie i w tych naszych sprawach, które będziemy zanosili, a będziemy czynili to za pośrednictwem Matki Bożej Nieustającej Pomocy

– wyjaśnia ksiądz dr Maciej Radzikowski.

Wspólna modlitwa będzie odbywała się przez dziewięć tygodni w każdą środę w różnych miejscach, chcemy dotrzeć też do kaplic szpitalnych. Zapraszamy do przesyłania swoich intencji i udziału w nowennie za pośrednictwem transmisji internetowej. Dajmy wyraz naszej solidarności i duchowego wsparcia wszystkim, którzy tego potrzebują!

Retransmisja 1. dnia Nowenny, 2 grudnia 2020:

Pierwsza Msza Święta została odprawiona w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ulicy Nobla na Saskiej Kępie. Przewodniczył bp Romuald Kamiński.

Biskup Warszawsko-Praski odwołując się do przypadających na 2 grudnia czytań mówiących o ufności Bogu, powiedział:

My dzisiaj przynagleni ufnością do Boga przychodzimy żeby wypraszać to, czego nie jesteśmy w stanie dać od siebie, ale wypraszać, by moce Boże przez nasze pośrednictwo zaradziły wszystkim tym troskom. Dla jednych prosimy o zdrowie, dla innych by mieli cierpliwość posługi przy chorych, dla personelu medycznego, by mieli odwagę, siły, wewnętrzną determinację i radość z tego, że Pan postawił ich na tak ważnych miejscach.

Zdjęcia - link.

Retransmisja 2. dnia Nowenny, 9 grudnia 2020:

Mszy Świętej przewodniczył Bp Romuald Kamiński. W homilii duchowny powiedział:

W takiej wspólnocie, jaka tworzy się z racji pandemii – myślę o tych setkach tysięcy czy nawet milionach ludzi, którzy jednoczą się w modlitwie – niech w żadnym sercu nie zabraknie tej nadziei i tej siły. Siła duchowa jest bardzo potrzebna, żebyśmy pomagali temu doczesnemu wkładowi mocy, jaki czynią wszyscy pracujący w służbie zdrowia.

Ordynariusz warszawsko-praski podziękował za trud służby, przed którą stoją lekarze:

Ileż ludzi, którzy są przygotowani do pracy zawodowej, zostawiło tutaj swoje serce? Nie tylko wiedza była tu przydatna, ale przede wszystkim – czuć to w każdym miejscu – ile zostawiono serca, żeby stworzyć miejsce, które będzie służyło tym wszystkim, którzy będą potrzebować pomocy medycznej. Oby służyło jak najkrócej.

Zdjęcia (9 grudnia ) - link.

Retransmisja 3. dnia Nowenny, 16 grudnia 2020:

Trzeciej Mszy Świętej odprawionej w ramach nowenny ‘Terapii duchowej’ przewodniczył bp Marek Solarczyk.

Eucharystia była sprawowana w kaplicy Szpitala Bródnowskiego w intencjach osób chorych, ich bliskich oraz personelu medycznego, o czym przypomniał Biskup Marek Solarczyk:

Wy, którzy tutaj każdego dnia i każdej nocy jesteście z chorymi, jesteście dla chorych, jesteście w tym wielkim dziele uzdrawiania; zawierzacie wszystkich chorych z tego szpitala, ale też wszystkich potrzebujących. Wierzymy, że Bóg włącza ich i nas we wspólnotę ducha. (…) Stajemy w tym doświadczeniu modlitwy i stajemy w postawie naszej bezradności, naszego ogołocenia, tego wszystkiego, co nas przerasta. My wierzymy, że stoimy w tym wszystkim wobec Pana. I wtedy będziemy potrafili nie tracić nadziei oraz nieść tę wyjątkową tajemnicę miłości Boga.

Zdjęcia (16 grudnia ) - link.

Retransmisja 4. dnia Nowenny , 23 grudnia 2020:

Czwartej Mszy Świętej odprawionej w ramach nowenny ‘Terapii duchowej’ przewodniczył Bp Jacek Grzybowski.

Eucharystia była sprawowana w parafii św. Rity z Cascii w intencjach osób chorych, ich bliskich oraz personelu medycznego.

Na początku homilii Bp Grzybowski nawiązał do adwentu i Słowa Bożego, które w tych dniach jest nam dane:

Milczenie Zachariasza Ojcowie Kościoła pokazują jako milczenie Starego Testamentu. Jeszcze nie ma Słowa, które stało się ciałem, jest milczenie oczekiwania, ale w mocy Maryi, która przychodzi do Elżbiety, jako zwiastunka nowego narodzenia. Słowo zaczyna przemawiać, bo przecież w pięknym obrazie nawiedzenia poruszyło się Dzieciątko w łonie Elżbiety. To była radość Jana z obecności Mesjasza.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przywołał także List Apostolski Ojca Świętego Franciszka “Patris Corde” i św. Józefa, który został ogłoszony patronem roku 2021:

Drugą postacią obok Jana, który jest przepięknym, ważnym patronem adwentu, jest Józef. On też jest w opowieściach adwentowych postacią drugiego planu. Czytamy o Nim w Ewangeliach, ale nie jest w czołówce najważniejszych wydarzeń i postaci. Pojawia się niejako w cieniu, drugim szeregu, ale jego rola i znaczenie są fundamentalne.

Po Maryi żaden święty nie zajmuje w magisterium papieskim i tradycji Kościoła tyle miejsca, co Józef. Poprzednicy papieża Franciszka pogłębili orędzie zawarte w Ewangelii i podkreślali moc św. Józefa. Dziś papież Franciszek wraca do tego.

Zdjęcia (23 grudnia ) - link.

Retransmisja 5. dnia Nowenny, 30 grudnia 2020:

Zdjęcia (30 grudnia) - link.

Jeśli chwycimy się tej opoki, że Bóg jest miłością, to ta miłość w nas ukształtowana sprawi, że będziemy mocni i mądrzy i dzięki temu będziemy umieli sobie radzić ze wszystkim

– podkreślił biskup Romuald Kamiński. Przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Konferencji Episkopatu Polski sprawował Mszę św. w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłosnej w Warszawie w ramach akcji modlitewnej „Terapia duchowa”. To piąty tydzień nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w intencji chorych i pracowników ochrony zdrowia.

Każda Msza św. rozpoczyna się odczytaniem tekstu nowenny oraz przesłanych intencji.

Podczas homilii biskup Romuald Kamiński nawiązał do trwającego w Kościele okresu Narodzenia Pańskiego.

Przeżywamy oktawę uroczystości Narodzenia Pańskiego. Ten czas jest nam potrzeby, żeby głębiej przeżyć te największe tajemnice, które Bóg objawia na drodze naszej wiary. Pragniemy z tych spotkań, ze słuchania Słowa Bożego, jak najwięcej zaczerpnąć dla naszej duchowej formacji i dla lepszego zrozumienia istoty naszego powołania, żeby być mocniejszymi, żeby umieć sobie lepiej radzić z tymi wszystkimi sprawami, z którymi mamy do czynienia. Kiedy podejmujemy tę Nowennę i modlimy się za przyczyną Matki Bożej Nieustającej Pomocy, to siłą rzeczy chcemy bardziej zrozumieć jak poradzić sobie z tym wszystkimi problemami, jakie przynosi pandemia, jak zrozumieć nieszczęścia, które spotykają ludzi, jak wytrwać na drodze w wierze, i jak ta wiara powinna przyczynić się, że będziemy mocniejsi i z większą nadzieją będziemy przeżywać wszystko to, co jest trudne.

Odpowiedzią na ludzkie lęki i trudności jest zawierzenie w Bożej miłości – przekonywał pasterz diecezji warszawsko-praskiej odnosząc się do czytanego dziś w Kościele Pierwszego Listu św. Jana Apostoła.

Bóg jest miłością – w tym wszystko się zawiera. To jest jednocześnie źródło, z którego my czerpiemy nasze siły, aby uporać się ze wszystkimi sprawami, które przezywamy na co dzień, w tym także z chorobą i z tym, co choroba niesie – swoistą nieporadność, lęk, załamanie się jakichś planów życiowych czy utrata bliskich. Jeśli chwycimy się tej opoki, że Bóg jest miłością, to ta miłość w nas ukształtowana sprawi, że będziemy mocni i mądrzy i dzięki temu będziemy umieli sobie radzić ze wszystkim.

Biskup Romuald Kamiński zachęcał do zawierzania swoich problemów Matce Bożej.

To jest ten schemat, który w naszym życiu powinien być ciągle aktualny. Trzymać się Jezusa i tej, którą Jezus posłał na nasze drogi. My o niej mówimy: to nasza Matka, nasza Królowa, Matka Boża Łaskawa, Zwycięska czy Częstochowska. Obdarzamy ją wieloma imionami w zależności od tego, co serce nam podpowiada.

Przede wszystkim to jest Matka, która bardzo pragnie doprowadzić nas do Jezusa. Trzeba jej zaufać. Dlatego podjęliśmy tę Nowennę, żeby w sobie wypracować taką doskonałość. „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”, a więc w Jezusie Chrystusie, a Ona do Niego nas doprowadzi.

Na zakończenie liturgii biskup diecezji warszawsko-praskiej podziękował za wspólną modlitwę:

  Dziękuję za tę dzisiejszą wspólnotę modlitwy, zarówno tutaj w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, jak i tej znacznie powiększonej wspólnocie z różnych stron naszej Ojczyzny, a także spoza jej granic. Trwajmy na modlitwie, a będziemy oglądać owoce tego naszego duchowego wysiłku.

Retransmisja 6. dnia Nowenny, 6 stycznia 2021:

Zdjęcia (6 stycznia) - link.

W parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach była sprawowana pierwsza w nowym roku Msza Święta w ramach akcji modlitewnej „Terapia duchowa”. W szóstym tygodniu nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w intencji chorych i pracowników ochrony zdrowia liturgii przewodniczył biskup Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Konferencji Episkopatu Polski.

Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej podkreślał w homilii, że przezwyciężanie trudności jest możliwe dzięki zawierzeniu Panu Bogu.

Zbieramy się na modlitwie po to, aby prosić o potrzebne mocy, ponieważ ciężar, który przez pandemię przychodzi dźwigać nam na co dzień jest dużo większy niż można by samemu sobie poradzić. A jeśli chodzi o radzenie sobie z jakimkolwiek ciężarem, to musimy wiedzieć, że jesteśmy słabi. Ta nauka powinna być ciągle przed naszymi oczami, że nasza moc nie jest znana, ale z Boga. Każdy z nas powinien to w stosunku do swojej osoby motywować, żeby odnajdywać drogi do Boga, stawać się silniejszym, umacniać, ale nie patrzymy tylko na to, co jest naszym interesem. Miłość polega na tym, że interesuje nas bliźni.

- mówił ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

Biskup Romuald Kamiński przypomniał także o mocy, jaką ma nasza modlitwa.

To jest ogromna prośba, żeby trwać na modlitwie w intencji pracowników służby zdrowia, ponieważ mają świadomość, że ich posługa jest ważna i jak wielu ludzi oczekuje tej pomocy, a siły są ograniczone. Chcemy im pomóc. Chcemy też utulić każdego chorego, żeby miał świadomość, że nie pozostaje sam. Nie wszyscy mają to szczęście, że mają wielu bliskich, dobrych i szlachetnych, gotowych przyjść na każde skinienie z odpowiednią pomocą. Otaczamy modlitwą także tych, którzy odeszli do Pana oraz tych, którzy przeżywają, że ktoś nieraz bardzo młody, odchodzi. Także przy takim człowieku czy rodzinie, żeby przetrzymała każdą trudność. Bardzo wielu ludzi ma świadomość, ile ta modlitwa pomogła i jak wielu ludzi stanęło na wysokości zadania przekraczając takie bariery, o których wcześniej powiedzieliby, że to jest niemożliwe. A wszystko to dlatego, że dzięki modlitwie są wprowadzeni w tę przestrzeń wyjątkowej działalności Pana Boga.

- zachęcał do trwania na modlitwie duchowny.

Retransmisja 7. dnia Nowenny, 13 stycznia 2021:

Zdjęcia (13 stycznia) - link.

W kaplicy domu sióstr Elżbietanek w Otwocku była sprawowana kolejna Msza Święta w ramach akcji modlitewnej „Terapia duchowa”. W siódmym tygodniu nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w intencji chorych i pracowników ochrony zdrowia liturgii przewodniczył biskup Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Konferencji Episkopatu Polski.

Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej zwrócił w homilii uwagę, że najłatwiej zrozumieć cierpienie chorych, osobom które same doświadczyły ciężaru choroby

Tutaj także siostry doświadczyły tego, czym jest ciężar choroby covidowej i dlatego rozumieją co to znaczy pospieszyć z pomocą w trudnych momentach. Przychodzą także i takie chwile, w których Pan odwołuje tę czy inną osobę do siebie.

- mówił duchowny.

Biskup Romuald Kamiński przypomniał, że cierpienie sensu nabiera tylko przeżywane w zjednoczeniu z Chrystusem:

Jeśli my swoje cierpienia połączymy z Jego cierpieniem, to nasze cierpienie nie będzie cierpiętnictwem – czyli cierpieniem dla cierpienia – ale ono zostanie dołączone do tego wielkiego cierpienia Pana Jezusa i będzie wydawało razem z Panem Jezusem dobre owoce

- podkreślił hierarcha.

Retransmisja 8. dnia Nowenny, 20 stycznia 2021:

Zdjęcia (20 stycznia) - link.

Kaplica przy Szpitalu w Mińsku Mazowieckim była miejscem, w którym odprawiona została ósma Msza Święta nowennowa ‘Terapii duchowej’.

Biskup Romuald Kamiński, którzy przewodniczył Eucharystii w homilii przypomniał, że zaufanie Bogu jest kluczem do zwycięskiego wyjścia z każdej trudnej sytuacji:

Jeżeli On będzie fundamentem naszego życia, Jego nauka, to nic nas nie zmoże, żadna trudność, żadna przeciwność, czy choroba. Nie w sensie, że będziemy wiecznie zdrowi, czy żyli tu na ziemi, tylko ze wszystkich tych sytuacji zawsze będziemy wychodzili zwycięsko

- mówił hierarcha.

Ponownie Ordynariusz Warszawsko-Praski podkreślił także wielką rolę spotkania, jako niezbędnego elementu troski o drugiego człowieka. Przypomniał, że to co po ludzku jest prostym gestem jest jednocześnie fundamentem ludzkich relacji:

Czasem nadejdzie operacja czy lęk, to jest ogromnie ważne, aby uśmiechnąć się do chorego, wziąć go za rękę, powiedzieć dobre słowo, czy pocieszyć. Pan Jezus nigdy nie zaniedbał przedpola spotkania z człowiekiem i nigdy nie zaczynał od wielkich spraw, gdy potrzeba było tego, co jest tak proste, ludzkie i o tym szczególnie w takich chwilach pamiętajmy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter