31 stycznia
wtorek
Marceli, Ludwiki, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tak mówi Mądrość Boża

Ocena: 0
1266

Przeszkodą staje niezdolność poznawcza naszego stworzonego umysłu, aby tajemnicę nieskończonego Boga w pełni ogarnąć i pojąć.

Andriej Rublow, Trójca Święta / fot. wikipedia / Domena publiczna / Link

Tajemnica Trójcy Świętej, którą dziś rozważamy, choć wymyka się zdolności naszego poznania, objawiana jest z wielką łagodnością i spokojem. Bóg w tajemnicy Trójcy Świętej jest gotowy do odkrycia swojej istoty, aby dać nam się poznać, doświadczyć i wypełnić nasze życie swoim istnieniem. W poznawaniu Boga nie doświadczamy z Jego strony jakiegoś zazdrosnego strzeżenia tajemnicy przed jej odkryciem; przeciwnie, Bóg chce być poznany. Przeszkodą staje niezdolność poznawcza naszego stworzonego umysłu, aby tajemnicę nieskończonego Boga w pełni ogarnąć i pojąć. Stając więc bezradnie wobec tak niezwykłej głębi, która chce się nam dać poznać, zaczynamy rozumieć, że obok narzędzia rozumu, jakiego zazwyczaj używamy w procesie poznawania, potrzebne jest jeszcze doświadczenie poruszenia serca, przenikniętego Duchem Świętym i zjednoczonego głęboko z tajemnicą Osób Bożych, nazwaną przez Kościół Trójcą Świętą.

Przedstawiająca się nam dziś Mądrość Boża z Księgi Przysłów to proroctwo objawiające doskonały Obraz Boga zawarty w Niej, współistniejący z Bogiem we wszystkich Jego działaniach wobec stworzenia. W starożytności chrześcijańskiej tę szczególną więź Boga i noszącej Jego doskonałe odbicie Mądrości Bożej św. Hipolit i Tertulian nazwali rodzeniem Słowa, w którym Bóg wypowiada się o samym sobie i wyraża swoją istotę. Bóg, odwiecznie i bez początku rodząc Słowo – Logos, od zawsze staje się Ojcem, a rodzone przez Niego Słowo zawsze Synem Bożym.

To Słowo Boże, które stało się Ciałem, przyjmując ludzką naturę, List do Rzymian przedstawia dziś jako jedynego Pośrednika wobec Boga, „dzięki któremu, na podstawie wiary, uzyskujemy dostęp do łaski i chlubimy się nadzieją chwały Bożej”. Ten Syn Boży także, przez Ducha Świętego, którego wspólnie z Ojcem nam posyła i daje, rozlewa w sercach miłość Bożą, dzięki której „nadzieja zawieść nie może”.

Duch Święty, trzecia osoba Trójcy Świętej, przenikając stworzenie, przynosi wszystkie zasoby darów Bożych, aby nimi ubogacać tych, którzy zechcą otworzyć swoje serce. Ten Duch Prawdy przychodzi, aby mówić o tajemnicach Boga i objawiać to co zakryte, i przynosi orędzie zaczerpnięte od Ojca i Syna, którzy Go posyłają, ponieważ bierze wiedzę, którą objawia ze Słowa, a Słowo posiada ją przez doskonałe odbicie w Nim Ojca. Tajemnica, którą Duch Święty przynosi i którą potrafi zaszczepić w głębi serc, jest tajemnicą jednego, czyli jedynego Boga, którego poznajemy w osobach Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 stycznia

Wtorek, IV tydzień zwykły - wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera
Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 5, 21-43
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter