2 czerwca
piątek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tajemniczy Człowiek z Całunu

Ocena: 3.35
1204

Badacze od ponad stu lat zgłębiają tajemnice płótna, na którym w niewyjaśniony sposób odcisnął się wizerunek umęczonego mężczyzny. Grupa kierowana przez artystę Álvaro Blanco na podstawie ustaleń naukowych odtworzyła postać Człowieka z Całunu.

Fot. Barbara Stefańska

Mężczyzna ma 178 cm wzrostu i waży 75 kilogramów. Głowa jest pokrwawiona w wyniku nałożenia cierniowej korony w kształcie czepca. Rysa na czole wskazuje na upływ krwi. Złamany nos, zniekształcona, wyrwana broda. W boku widać głęboką ranę spowodowaną ostrym narzędziem. Cały wygląd i pozycja ciała postaci nie są wymysłem artystów. Jest to dokładne odtworzenie wyników długoletnich badań różnych zespołów naukowych nad Całunem Turyńskim. Wykazały one m.in. obrażenia spowodowane regularnymi uderzeniami bicza. Model wygląda zupełnie jak prawdziwe ciało człowieka.

Wystawa „The Mystery Man” w minioną niedzielę została zainaugurowana w hiszpańskiej miejscowości Guadix. To niewielkie miasto na południu kraju, lecz z długimi tradycjami. Historia tutejszej diecezji sięga I w. n.e.  

Dziennikarka z Tygodnika „Idziemy” otrzymała specjalne zaproszenie na to wydarzenie. Oprócz modelu Człowieka z Całunu, czyli – jak wszystko wskazuje – umęczonego Chrystusa, można na niej zobaczyć przedmioty związane z Męką Pańską czy prześledzić historię Całunu Turyńskiego. Odtworzono też grób Pański i przygotowano wideomapping. Organizatorzy liczą na to, że wystawa w kolejnych latach zagości w Polsce.

Nieco szokować może nagość postaci Chrystusa. Jest to konsekwencja przyjęcia koncepcji w pełni realistycznego odtworzenia Człowieka z Całunu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Reportaż z wystawy znajdą Państwo w najnowszym numerze tygodnika "Idziemy" 14/2023.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Piątek, dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 11-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter