20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tajemnica spowiedzi

Ocena: 4.23333
974

Nikt nie może zwolnić kapłana z tajemnicy spowiedzi - mówi ks. prof. Janusz Gręźlikowski, kanonista i oficjał sądu biskupiego we Włocławku, w rozmowie z Michałem Komorekiem.

fot. arch. ks. Janusza Gręźlikowskiego

Penitencjaria Apostolska 1 lipca opublikowała dokument o nienaruszalności tajemnicy spowiedzi. Skąd taka potrzeba?

To odpowiedź Kościoła na działania osłabiające tajemnicę spowiedzi. Penitencjaria Apostolska potępia działania ustawodawcze, polityczne i medialne naruszające tę tajemnicę. Dokument ma również utwierdzić wiernych w nauczaniu Kościoła na ten temat – spowiedź jest objęta tajemnicą, której nie można nikomu ujawniać, bez względu na okoliczności. Kościół nie ustępuje pod presją opinii relatywizujących to nauczanie, sugerujących, że jest ono niedzisiejsze.

Jesienią zeszłego roku dwa stany Australii zatwierdziły nakaz bezwzględnego zgłaszania przypadków molestowania; księża mają o nich informować, nawet jeżeli znają je z konfesjonału. Podobne przepisy przyjęła ostatnio Kalifornia.

Kościół naucza, że tajemnica spowiedzi jest nienaruszalna, gdyż opiera się ona na prawie Bożym. Obowiązuje spowiednika do końca życia, nawet po śmierci penitenta. Nikt nie może zwolnić kapłana z jej zachowania, nawet papież. Ksiądz nie może jej złamać w żadnym wypadku. Nie zawiadamia policji o przestępstwach, o których dowiedział się na spowiedzi. Nie może zmuszać penitenta do przyznania się, np. uzależniając rozgrzeszenie od zgłoszenia się na policję. Nie mówi o tym, co usłyszał na spowiedzi. Nie może też wykorzystywać tej wiedzy w żaden sposób, np. sugerując, że zostało popełnione przestępstwo.

W przypadku pedofilii sprawa jest bardzo delikatna. Musimy jednocześnie troszczyć się o ofiary i chronić tajemnicę spowiedzi. Zgodnie z prawem kościelnym i świeckim, wszystkie przypadki molestowania, pod groźbą kary, muszą być zgłaszane policji. Ale jeżeli ksiądz usłyszy o tym grzechu na spowiedzi, to jest zobowiązany dochować tajemnicy. Prawo kościelne przewiduje bardzo surowe kary za jej naruszenie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 28 (717), 14 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

"Niech imię Pana będzie pochwalone"

Dziś w Kościele: sobota, XV tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie bł. Czesława, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 12, 37-42; Ps 136; Mt 12, 14-21
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -