26 sierpnia
poniedziałek
Marii, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tajemnica i prostota

Ocena: 4.9
693

Są tacy, którzy pielgrzymują po raz pięćdziesiąty - mówi o. Marek Tomczyk, paulin, kierownik Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, w rozmowie z Katarzyną Kasjanowicz.

fot. arch. prywatne

Czego współczesny człowiek, tak inny od swoich dziadków czy nawet rodziców, szuka na pielgrzymce?

Doświadczenia wiary w prozie życia. Każdy chce odzyskać to, co stracił w perspektywie codzienności. W warunkach, które są nam dane na pielgrzymce, jest to relacja z Bogiem, ale również relacja z podobnymi nam ludźmi. Pozwala to odkryć horyzont wiary i przypomnieć sobie o istnieniu świata wartości najwyższych, nadprzyrodzonych. Daje możliwość doświadczenia wspólnoty i prawdziwych, a nie fasadowych relacji międzyludzkich, czego obecnie bardzo brakuje. Współczesny człowiek tęskni także za prostotą, na którą dziś nie ma czasu. Na pielgrzymce delektujemy się kawą, herbatą, odpoczynkiem w lesie pod drzewem, i to daje radość. Doświadczamy również postawy maryjnej: postawy zawierzenia w sytuacjach nieprzewidywalnych, jakie mogą nas spotkać po drodze.

W tym roku przeżywamy Warszawską Pielgrzymkę Pieszą pod hasłem „Jasnogórska Matka Życia”, w intencji beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Powołując się na jego słowa, mogę odpowiedzieć na pytanie o potrzebę pielgrzymowania: „Bo jest wiara, Duch, Bóg”.

Zna Ojciec przypadki osób, dla których pielgrzymka stanowiła impuls do zmian w życiu?

Boże cuda dzieją się po cichu i stanowią tajemnicę pomiędzy Bogiem a człowiekiem. Ślad pozostaje w ludziach. Pielgrzymka wielu osobom pomogła ułożyć relacje rodzinne, uzyskać łaski dla kogoś drugiego, wyprosić długo oczekiwane potomstwo…

Czy pątnik musi mieć jakieś szczególne predyspozycje?

Żeby wziąć udział w pielgrzymce, trzeba umieć ryzykować i podejmować decyzje. Ludzie wielokrotnie mówią: „Żeby móc pójść na pielgrzymkę, trzeba otrzymać taką łaskę od Pana Boga”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (718), 21 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 sierpnia 2019 r.


O. Marek Tomczyk jest przeorem Klasztoru Ojców Paulinów w Warszawie. Odpowiada za dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 sierpnia

„Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

Dziś w Kościele: poniedziałek, XXI tydzień zwykły
+ uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Prz 8,22-35, Ps 48, Ga 4,4-7, J 2,1-11
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -